Trwa ładowanie...

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzję

W poniedziałek po zakończeniu sesji PKN Orlen wezwał do sprzedaży akcji Energi, co przełożyło się na wzrost ich ceny. Kilka miesięcy temu naftowy gigant sfinalizował przejęcie 80 proc. Energi.

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzjęŹródło: NurPhoto via Getty Images
d2vzti8
d2vzti8

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzję

Obecne wezwanie spółki PKN Orlen dotyczy 20 proc. akcji Energi. Cena została ustalona na tym samym poziomie co w przypadku pierwszego wezwania (8,35 zł za akcję). Decyzja PKN Orlen wiąże się także z niechybnym wycofaniem Energi z Giełdy Papierów Wartościowych.

Materiał z konferencji PKN Orlen z Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Jak tłumaczy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, połączenie obu spółek jest kluczowe w kontekście lepszego zarządzania aktywami obu podmiotów. Przypomnijmy, że na tę chwilę PKN Orlen posiada 80,01 proc. udziału w kapitale zakładowym Energa SA, co odpowiada 85,2 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki.

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzję

Decyzja ma ułatwić dalszą integrację aktywów Grupy Orlen i Energa. Zdaniem włodarzy spółki ma to również przynieść wymierne korzyści dla akcjonariuszy i inwestorów Grupy Orlen, którzy będą mogli w pełni korzystać z synergii płynących z połączenia.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

d2vzti8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vzti8