Trwa ładowanie...

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzję

W poniedziałek po zakończeniu sesji PKN Orlen wezwał do sprzedaży akcji Energi, co przełożyło się na wzrost ich ceny. Kilka miesięcy temu naftowy gigant sfinalizował przejęcie 80 proc. Energi.

Share
Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzjęŹródło: NurPhoto via Getty Images
d2skhpy

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzję

Obecne wezwanie spółki PKN Orlen dotyczy 20 proc. akcji Energi. Cena została ustalona na tym samym poziomie co w przypadku pierwszego wezwania (8,35 zł za akcję). Decyzja PKN Orlen wiąże się także z niechybnym wycofaniem Energi z Giełdy Papierów Wartościowych.

Materiał z konferencji PKN Orlen z Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Jak tłumaczy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, połączenie obu spółek jest kluczowe w kontekście lepszego zarządzania aktywami obu podmiotów. Przypomnijmy, że na tę chwilę PKN Orlen posiada 80,01 proc. udziału w kapitale zakładowym Energa SA, co odpowiada 85,2 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki.

d2skhpy

Energa zniknie z giełdy. Orlen ogłosił wiążącą decyzję

Decyzja ma ułatwić dalszą integrację aktywów Grupy Orlen i Energa. Zdaniem włodarzy spółki ma to również przynieść wymierne korzyści dla akcjonariuszy i inwestorów Grupy Orlen, którzy będą mogli w pełni korzystać z synergii płynących z połączenia.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

d2skhpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2skhpy
d2skhpy