Trwa ładowanie...
d4i6lkq

Energomontaż Płn. i Nauta kupią część majątku Stoczni Gdynia

26.11. Gdynia (PAP) - Energomontaż Północ i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały w czwartek część majątku Stoczni Gdynia o łącznej wartości około 90 mln zł - poinformował w czwartek...

d4i6lkq
d4i6lkq

26.11. Gdynia (PAP) - Energomontaż Północ i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały w czwartek część majątku Stoczni Gdynia o łącznej wartości około 90 mln zł - poinformował w czwartek w Gdyni zarządca kompensacji Roman Nojszewski z firmy Bud Bank Leasing.

Dodał, że zostały rozstrzygnięte cztery przetargi, a do trzech nie zgłosili się oferenci, mimo że wpłacili wadium. Łącznie ogłoszonych było 18 przetargów na majątek o wartości ok. 300 mln zł.

Jak poinformował zarządca, Stocznia Nauta wylicytowała m.in. "rejony wyposażenia statków i prefabrykacji przestrzennych", a spółka Energomontaż Północ Warszawa wygrała przetarg na rejon montażu statków, czyli tzw. mały dok.

Zapowiedział, że teraz wezwie firmy, które wygrały przetargi, do niezwłocznego podpisania umów.

d4i6lkq

"Udało się sprzedać jedną z najważniejszych części Stoczni Gdynia, na której odbywała się produkcja statków (tzw. mały dok - PAP)" - podkreślił podczas briefingu w Gdyni Nojszewski. Dodał, że nie udało się jednak sprzedać dużego doku.

Pełnomocnik zarządcy kompensacji na terenie Stoczni Gdynia, Zygmunt Faruga nazwał "dużym sukcesem ze strony zarządcy kompensacji" sprzedaż aktywów stoczni, jeśli weźmie się pod uwagę stan gospodarki morskiej.

Firma Crist Sp. z o.o. z Gdańska wpłaciła wadium na dwa przetargi, na rejony prefabrykacji kadłubów i montażu statków (czyli na halę do montażu statków i duży dok), ale nie złożyła oferty podczas czwartkowego przetargu. Do przetargu nie przystąpiła także spółka Europlazma Serwis, która wpłaciła wadium na zakup udziałów w stoczniowej spółce "Euro Rusztowania".

Nojszewski zapowiedział, że prawdopodobnie 7 grudnia odbędą się aukcje pozostałego majątku stoczni. Mogą w nich wziąć udział firmy, które wpłaciły wadium oraz pozostali chętni.

d4i6lkq

W piątek odbędą się przetargi na zakup części majątku Stoczni Szczecin. Trzy firmy wpłaciły wadia w łącznej kwocie 2,6 mln zł. Chętni zgłosili się do czterech przetargów spośród 13 planowanych.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został częściowo sprzedany w maju, a jego kluczowe aktywa mają być zbyte w listopadzie.

W maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji. (PAP)

bls/ dol/ je/ jra/

d4i6lkq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6lkq