Euler Hermes: Tylko 5% firm w Polsce ma ponadprzeciętną dyscyplinę płatniczą

Warszawa, 22.09.2015 (ISBnews) - Tylko 5% firm działających na polskim rynku uzyskało ponadprzeciętne wyniki dyscypliny płatniczej. Aż 84% "Złotych Płatników" pochodzi z branży produkcyjnej, handlowej oraz budowlanej, wynika z analizy Euler Hermes.

22.09.2015 11:48

"Euler Hermes przedstawia analizę laureatów Plebiscytu Złoty Płatnik 2014. Organizator w ramach badania przeanalizował ponad 300 tys. zdarzeń płatniczych w 2014 roku i wyłonił 3 564 firmy, które spełniają kryteria pozwalające przyznać im certyfikat. Tylko 5% firm działających na polskim rynku uzyskało ponadprzeciętne wyniki: Wskaźnik Moralności Płatniczej (PMI) > 80 punktów, Rating > CCC, brak aktywnych windykacji). Aż 84% Złotych Płatników pochodzi z branży produkcyjnej, handlowej oraz budowlanej. Otrzymanie certyfikatu jest rzetelnym potwierdzeniem tego, iż laureaci to kontrahenci godni polecenia, których zachowania biznesowe zostały zweryfikowane i wyróżniają się na tle konkurencji" - czytamy w komunikacie.
Proces weryfikacji w Plebiscycie Złoty Płatnik 2014 został przygotowany na podstawie Programu Analiz Należności, prowadzonego przez Euler Hermes od 2003 roku. Jest to największa baza danych o doświadczeniach płatniczych w Polsce, podano w informacji.

"84% firm, które otrzymały Certyfikat Złoty Płatnik 2014, działa w następujących branżach : branży produkcyjnej (37%), handlowej (hurt: 28%, detal: 7%) oraz budowlanej (12%)" - czytamy dalej.

Wysoki udział producentów konstrukcji i wyrobów metalowych, jak również wyrobów z tworzyw sztucznych wśród nagrodzonych firm Certyfikatem Złoty Płatnik 2014, potwierdza dalsze umacnianie procesów inwestycyjnych w Polsce, stwierdza raport.

"Również branża produkująca meble (ostatni etap inwestycji), rozwija się bardzo dynamicznie - m.in. dzięki nieustannie rosnącemu zainteresowaniu wśród zagranicznych odbiorców (wzrost eksportu). W podobnej sytuacji są także wyroby budowlane z betonu - osiągając solidny wynik, wskazują na rozwój branży budowlanej i dojrzałość tego rynku. Relacje pomiędzy dostawcami a producentami są bardzo mocno rozwinięte i sformalizowane. Dostawy odbywają się zazwyczaj na podstawie długoterminowych kontraktów i harmonogramów, tym samym pozytywnie wpływając na zachowania płatnicze podmiotów tego sektora" - wskazano w informacji.

35% firm nagrodzonych Certyfikatem Złoty Płatnik 2014 to przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą. W tym sprzedaż hurtowa stanowi większość (28%) portfela wszystkich nagrodzonych, podczas gdy sprzedaż detaliczna to 7%. Wśród nagrodzonych najwięcej jest hurtowni drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Inną liczną grupę pod względem ilości nagrodzonych z tego sektora gospodarki stanowią sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, wymieniono w komunikacie.

"Grupę 12% laureatów, którzy otrzymali Certyfikat Złoty Płatnik 2014 stanowią przedsiębiorstwa budowlane. Wśród nich prawie połowa to firmy zajmujące się robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków, plasując się tym samym na pierwszej pozycji w tabeli. Branża budowlana jest świetnym 'papierkiem lakmusowym' poziomu inwestycji w kraju. Kolejną grupą, która płaci terminowo w branży budowlanej są wykonawcy instalacji (elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych). Świadczy to o poprawie sytuacji w branży, której słaba kondycja utrzymywała się od połowy 2012 roku" - podsumowano w materiale.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)