Euler Hermes: we wrześniu zbankrutowało 71 firm (aktl.)

#
dochodzi więcej informacji z raportu Euler Hermes
#

02.10.2014 09:20

02.10. Warszawa (PAP) - We wrześniu br. 71 firm ogłosiło upadłość; rok wcześniej było to 66 przedsiębiorstw - poinformowała w czwartek firma Euler Hermes. Od początku roku bankructwo ogłosiło 630 polskich przedsiębiorstw wobec 713 w tym samym okresie ub.r.

Firma Euler Hermes, zajmująca się ubezpieczaniem należności handlowych, podkreśliła w czwartkowym raporcie, że większa niż rok temu jest nie tylko liczba upadłości, ale także ich efekt ekonomiczny. Informacje o bankructwach Euler Hermes oparła na oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

"Opublikowane we wrześniu orzeczenia o upadłości dotyczyły firm mających zsumowany ostatni znany obrót na poziomie ok. 1,2 miliarda złotych, a zatrudniały one razem, według ostatnich dostępnych danych, ok. 2,5 tys. osób" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu wyjaśnili, że liczba upadłości we wrześniu była wyższa niż przed rokiem z powodu liczniejszych bankructw firm produkcyjnych oraz handlowych. Największe upadłości dotyczyły dystrybutorów handlowych. "Handel hurtowy, ale i detaliczny jest sektorem o dużej liczbie upadłości także z przyczyn popytowych, ale przede wszystkim finansowych. Nawet rosnąca sprzedaż generuje częściej straty, niż zyski" - ocenili.

We wrześniu zbankrutowało 11 firm związanych z rynkiem spożywczym. Zdaniem ekspertów Euler Hermes przedsiębiorstw produkcyjnych i hurtowych z tej branży, które mają kłopoty, jest więcej.

"Nie można wszystkiego tłumaczyć embargiem na Wschodzie. Choć przynosi ono wymierne straty i upadłości firmom wyspecjalizowanym w handlu na tym rynku, to niestety na sektor oddziałują także inne czynniki. Duże zapasy mrożonych owoców, rekordowo niskie ceny mleka, a także jego nadprodukcja, czy spadające spożycie pieczywa, czyli czynniki rynkowe, mają nie mniejsze znaczenie niż polityczne ograniczenia zbytu na niektórych kierunkach" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Euler Hermes Collections Maciej Harczuk.

Według niego kwestią czasu są kolejne upadłości firm z branży mięsnej oraz producentów nabiału.

Z raportu wynika, że rzadsze niż rok temu są upadłości firm budowlanych. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw prowadzących prace wykończeniowe, w tym m.in. elektrycznych czy hydraulicznych.

Autorzy raportu podkreślili, że we wrześniu największa liczba upadłości dotyczyła firm z województwa mazowieckiego. W województwie małopolskim i podkarpackim ich liczba jest nadal wyższa niż w ub.r.

Euler Hermes to należąca do Allianz globalna firma z sektora ubezpieczeniowego działająca w ponad 50 krajach. W 2013 r. skonsolidowane obroty firmy wyniosły 2,5 mld euro. Firma ubezpieczyła na całym świecie transakcje biznesowe o wartości wynoszącej na koniec 2013 r. 789 mld euro.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)