Eureko złożyło wniosek o ugodę ws. PZU

Eureko złożyło w polskim sądzie wniosek o
ugodę w sprawie prywatyzacji PZU - poinformowała grupa
ubezpieczeniowa w komunikacie.

Eureko złożyło wniosek o ugodę ws. PZU
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

"Dokument ten zawiera szczegółową propozycję rozwiązania sporu dotyczącego prywatyzacji PZU. Eureko ma nadzieję, że nareszcie uda się polubownie rozwiązać wieloletni konflikt związany z procesem prywatyzacji PZU" - napisało w komunikacie Eureko.

15 stycznia Eureko złożyło do Sądu Rejonowego w Warszawie "zawezwanie do próby ugodowej" z Ministerstwem Skarbu Państwa. 16 stycznia grupa przekazała MSP kopię złożonego do sądu pisma.

"Zawartość zawezwania dowodzi, że Eureko gotowe jest na dwa daleko idące ustępstwa: całkowicie zrzec się prawa do odszkodowania, o które ubiega się przed Trybunałem Arbitrażowym, a także zrezygnować z niezwłocznego przejęcia pakietu większościowego akcji PZU" - podało w komunikacie Eureko.

Eureko chce, aby MSP sprzedało Grupie 21 proc. akcji PZU w cenie 116,5 zł za akcję, nie później niż do końca marca 2009 roku. Grupa przypomina, że cenę tę Eureko zapłaciłoby za kupno akcji w 2001 roku, jeśli umowy prywatyzacyjne zostałyby należycie zrealizowane.

"W ramach oferty publicznej, zarówno Eureko jak i MSP sprzedadzą po 10 proc. swoich akcji PZU (w sumie 20 proc.). Eureko zobowiązuje się pozostać właścicielem nie więcej niż 50 proc. akcji PZU, przez trzy lata od momentu oferty publicznej. Gdy zakończona zostanie transakcja zakupu 21 proc. akcji PZU przez Eureko, Grupa będzie gotowa zrzec się wszelkich praw do odszkodowania i zakończy postępowanie przed Sądem Arbitrażowym" - proponuje Eureko.

Podkreśla, że te propozycje oznaczają, iż polscy podatnicy nie będą musieli finansować odszkodowania dla Eureko, które zasądzone zostanie przez Trybunał Arbitrażowy.

"Budżet państwa otrzyma wpływy ze sprzedaży akcji PZU na rzecz Eureko, a także z Oferty Publicznej. Sytuacja PZU zostanie w końcu ustabilizowana. PZU stanie się flagową firmą finansową notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co przyniesie korzyści wszystkim akcjonariuszom Spółki" - podano w komunikacie.

"Polscy inwestorzy, zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni, nareszcie będą mogli inwestować w PZU na rynku regulowanym" - dodano.

Grupa chce zawrzeć ugodę przed polskim sądem, czego oczekiwał Skarb Państwa. Podkreśla, że w przypadku odrzucenia przez MSP propozycji ugody, "jedynym alternatywnym rozwiązaniem sporu wokół prywatyzacji PZU, będzie czekanie na wyrok Trybunału Arbitrażowego, który określi wysokość odszkodowania, jakie Skarb Państwa będzie musiał wypłacić Eureko za niezrealizowanie umów prywatyzacyjnych".

Resort skarbu ma do rozwiązania wieloletni konflikt z Eureko, dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela.

Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł. Kwota ta nie obejmuje kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

15 lutego 2008 roku MSP zawarło porozumienie z Eureko w sprawie ugody z PZU. Do końca czerwca ub. r. ugoda miała zostać wynegocjowana i przyjęta przez polski rząd i władze Eureko, a na początku lipca ub. r. miała być skierowana do zatwierdzenia przez polski sąd. Resort zakładał, że przewidywany termin zawarcia ugody to wrzesień-październik br. Strony nie osiągnęły jednak porozumienia i negocjacje zakończyły się.

Trybunał Arbitrażowy i Sąd Apelacyjny w Brukseli potwierdziły naruszenie umowy przez Polskę i odpowiedzialność naszego kraju za to naruszenie.

Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)