Trwa ładowanie...

Euro tylko po zmianie konstytucji

Brak zgody politycznej może przesunąć moment przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty - pisze "Rzeczpospolita".
Share
Euro tylko po zmianie konstytucji
Źródło: AFP
dvekx8i

_ Ustalenie kursu wymiany nastąpi bezpośrednio przed wejściem do systemu ERM2 _ – zapewnia Michał Boni, szef zespołu doradców ekonomicznych premiera. _ Do tego czasu trzeba ustalić harmonogram prac przygotowujących przyjęcie unijnej waluty i zmienić akty prawne, w tym konstytucję. Jest to wskazane, aby ustrzec się potem przed niepożądanymi wahaniami złotego. _

Polecamy: » Prognozy analityków walutowych < » Kursy walut on-line » Kalkulator walutowy - przelicz wartość posiadanych środków na inną walutę

dvekx8i

Resort finansów przekonuje, że harmonogram wejścia Polski do unii walutowej jest już gotowy i czeka tylko na przyjęcie przez rząd.

Jak podkreśla Rafał Benecki, ekonomista ING, przyjęcie przez Polskę euro jest sprawą techniczną i w żadnym punkcie procesu na drodze nie stanie Komisja Europejska. Problemem może być jednak zmiana konstytucji, na którą nie chce zgodzić się prezydent. Bez tego zaś cała praca może się okazać niepotrzebna. Co do tego zgodni są zarówno minister finansów, jak i szef banku centralnego.

_ Bez zmiany konstytucji i innych ustaw nie należy wchodzić do systemu ERM2 _ – powtórzył Sławomir Skrzypek. _ Zanim wejdziemy do ERM2, musi też być wyjaśniona sytuacja na rynkach międzynarodowych. Do ERM2 powinniśmy wchodzić świadomi wpływu takiej sytuacji na zachowanie się złotego w tym systemie _ – dodał.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

dvekx8i

Podziel się opinią

Share
dvekx8i
dvekx8i