Euro z coraz większymi problemami
Grecki minister finansów, Ewangelos Wenizelos przyznał dzisiaj, że rozmowy w kwestii restrukturyzacji zadłużenia z udziałem prywatnych wierzycieli, które ma być jednym z elementów drugiego planu pomocowego, są bardzo trudne.
12.12.2011 17:23
Wyraził przy tym nadzieję, iż uda się je zakończyć do końca stycznia. Czy jednak aby na pewno? Wprawdzie premier Papademos wygrał ostatnie głosowania w parlamencie i przynajmniej teoretycznie dostał mandat do dalszych reform, to jednak sytuacja Grecji nadal jest bardzo trudna. Na razie nic się nie zmieniło w temacie przedterminowych wyborów, jakie mają odbyć się w lutym 2012 r. Tymczasem jak piszą greckie gazety w partii PASOK rośnie ryzyko rozłamu – coraz większa część działaczy obwinia poprzedniego premiera Papandreu za kiepskie wyniki sondaży i żąda jego dymisji. To wszystko rodzi ryzyko radykalizacji kampanii wyborczej, co może utrudniać proces wdrażania reform. Czemu o tym wszystkim piszę? Bo kwestie greckie zostały w natłoku ostatnich wydarzeń zapomniane, tymczasem mogą być one nadal kluczowe dla postrzegania nastrojów na rynkach. W dużej mierze wiążą się też z obecną sytuacją na rynkach. Dalsza eskalacja problemów w strefie euro (zwłaszcza, gdyby S&P zrealizował swoje groźby w postaci cięć ratingów, a
ECB nadal pozostawał dość konserwatywny w kwestii masowego wsparcia na rynkach długu), może doprowadzić do fiaska greckich rozmów, jakkolwiek mogłoby to być irracjonalne – nie zapominajmy, że cały czas chodzi tutaj o kwestię „dobrowolnych” odpisów 50 proc. strat na obligacjach.
Wspomniana już kwestia ryzyka cięć ratingów dla krajów Eurolandu przez agencję S&P, determinowała dzisiaj nastroje na rynkach. Dzisiaj rano główny ekonomista tej instytucji, Jean-Michel Six stwierdził, iż ryzyko pojawienia się głębokiej recesji jest dość duże. Zwrócił też uwagę na możliwość pogorszenia się sytuacji banków i tym samym ewentualną zapaść kredytową. Odnosząc się do wyników piątkowego szczytu przyznał, że potrzebne będą kolejne spotkania. Nastrojów nie poprawiały dzisiaj też informacje z Włoch, gdzie miał miejsce strajk generalny przeciwko oszczędnościom proponowanym przez rząd Mario Montiego. To sprawiło, że ceny włoskich obligacji znów poszły w dół, chociaż teoretycznie przedpołudniowy przetarg rocznych bonów skarbowych był względnie dobry (średnia rentowność nieco się obniżyła do 5,952 proc.). Lepszym testem może okazać się zaplanowana na środę aukcja 5-letnich obligacji.
EUR/USD: Prezentowane rano obawy, iż może nas czekać silna fala spadkowa zaczynają się materializować, co dobrze pokazuje czarna świeca na dziennym wykresie. Okolice 1,32 raczej nie utrzymają się długo jako wsparcie, a test minimów z października na 1,3144 wydaje się być kwestią najbliższych kilkunastu godzin. Układ dziennych wskaźników jest jednak taki, iż nie należy spodziewać się, że te minima będą w jakimś sensie przełomowe. Najprawdopodobniej pójdziemy niżej – w okolice 1,30 – i to w tym tygodniu.
Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. |
| --- |