Po 300 latach upada najstarsza fabryka igieł na świecie. Oto powody

22 listopada najstarsza fabryka igieł na świecie Schmauser Precision ogłosiła upadłość. W zakładzie, który zatrudnia obecnie ponad 100 pracowników, rozpoczął się proces restrukturyzacji. Firma została założona 300 lat temu w Środkowej Frankonii.

Fabryka igieł upada po 300 latach (zdj. ilustracyjne)
Fabryka igieł upada po 300 latach (zdj. ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Getty Images | ironstuff

28.11.2024 12:19

Jak podaje niemiecki portal merkur.de, firma Schmauser Precision została założona 17 października 1723 r. przez Leonharda Schmausera. W ubiegłym tygodniu, po 300 latach działalności, firma złożyła wniosek o upadłość w sądzie rejonowym w Norymberdze. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawnik Felix Schott w rozmowie z "Wirtschaftswoche" wyjaśnił, że wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony ze względu na zbliżającą się niewypłacalność. Doprowadziły do tego zmiany gospodarcze, pandemia i rosnące koszty energii

"Firma sprzedawała igły dziewiarskie, krawieckie i szpilki do włosów, które były używane głównie przez mieszkańców Schwabach do przekształcania ich cennej wełny w ciepłą odzież" – czytamy dalej na stronie internetowej. 

Z biegiem lat firma rozszerzyła swoją ofertę o komponenty dla przemysłu tekstylnego, motoryzacyjnego, klimatyzacyjnego oraz do produkcji zabawek.Wśród klientów firmy znajdują się takie przedsiębiorstwa jak Siemens i Bosch.

Niemiecki gigant odzieżowy upada

Jednak nie tylko niemieckie firmy z branży krawieckiej mierzą się z ogromnymi problemami. Jak pisaliśmy w WP Finanse, w sierpniu 2024 r. postępowanie upadłościowe rozpoczęła sieć odzieżowa Esprit. Przez wiele miesięcy losy marki były niepewne, ale nie udało się znaleźć nabywców. Problemy Esprit wynikają z faktu, że firma nie była w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Czarne chmury zaczęły się kłębić nad Esprit już w maju 2024 r., kiedy do sądu rejonowego w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen i sześciu innych niemieckich spółek. Był to drugi raz w ciągu czterech lat, kiedy marka złożyła wniosek o upadłość.

Źródło artykułu:WP Finanse
fabrykaigłyupadłość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)