Eurodolar ignoruje popytowe impulsy
Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, wzrósł w lipcu do 87,3 pkt. z 85,9 pkt. w czerwcu i miał najwyższą wartość od października 2008 roku.
24.07.2009 10:19
Dane są lepsze od prognoz, które zakładały wzrost tego indeksu do 86,6 pkt. Nie sprowokowały one jednak silnej reakcji kursu EUR/USD. O godzinie 10:03 para ta testowała poziom 1,4215 dolara wobec 1,4210 tuż przed publikacją.
Indeks Ifo to nie jedyne pozytywne dane z Europy, które zostały chłodno przyjęte przez inwestorów. Podobny los spotkał wcześniej opublikowane wstępne szacunki lipcowych indeksów PMI dla Niemiec i Strefy Euro.
Ten brak reakcji na pozytywne impulsy doskonale komponuje się z sytuacją techniczną na wykresie EUR/USD, która wskazuje na rosnąca przewagę podaży w krótkim terminie. Tak bowiem należy odczytywać wczorajsze nieudane wybicie wykresu godzinowego z konsolidacji w przedziale 1,4178-1,4241 dolara, a jednocześnie nieudany atak na górne ograniczenie kanału wzrostowego w jakim para ta porusza się od połowy czerwca. Takim podażowym sygnałem jest również utworzona wczoraj spadająca gwiazda na wykresie dziennym EUR/USD. Jej znaczenie wzmacnia fakt, że powstała ona tuż poniżej oporu tworzonego przez szczyt z 2 czerwca br. (1,4306).
Ignorowanie popytowych impulsów oraz rosnąca przewaga strony podażowej sugerują, że przyszły tydzień może przynieść spadki EUR/USD.
Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.