Eurodolar w okolicach poziomu 1,3800
Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od nieznacznego osłabienia naszej waluty z poziomu 4,3500 do dziennego maksimum 4,3800.
20.05.2009 17:13
W połowie sesji zmienność kursu EUR/PLN praktycznie zanikła i rynek konsolidował się w wąskim przedziale wahań 4,3650-4,3750. Sytuacja uległa jednak zmianie na fali silnego wzrostu eurodolara, który sprowadził kurs EUR/PLN w okolice poziomu z dzisiejszego otwarcia.
O 14:00 Główny Urząd Statystyczny podał, że w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa spadała o 12,4% w ujęciu rocznym, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie -10,8%. Ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 5,1% r/r, wobec 5,1% r/r w marcu. Złoty nie zareagował na publikacje GUS-u.
Dzisiejsze dane były wprawdzie gorsze od oczekiwań, mimo wszystko nie powinny wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Spadek produkcji jest kolejnym sygnałem wyraźnego spowolnienia gospodarczego w naszym kraju, które może przerodzić się w recesję. Spadek aktywności gospodarczej z pewnością przełoży się na niższy poziom dochodów budżetowych, co może doprowadzić do wyraźnego wzrostu deficytu fiskalnego.
Członek RPP Dariusz Filar twierdzi, że deficyt budżetowy na koniec roku może sięgnąć 45 miliardów złotych. Jeżeli ten czarny scenariusz sprawdzi się perspektywa wprowadzenie euro znacznie się oddali, co może obniżyć atrakcyjność naszej waluty.
Dzisiejsza sesja na międzynarodowym rynku walutowym upłynęła pod znakiem wyraźnego osłabienia dolara wobec euro, na fali optymizmu panującego na rynkach finansowych. W pierwszej połowie sesji europejskiej do godziny 14:00 eurodolar zwyżkował z poziomu 1,3580 w okolice psychologicznej bariery 1,3700. Po jej przebiciu obserwowaliśmy wyraźne przyspieszenie aprecjacji euro w stosunku do dolara, wspieranej wypowiedzią amerykańskiego Sekretarza Skarbu Timothy Geithnera, który twierdzi, że większość amerykańskich banków posiada więcej kapitału rezerwowego, niż wynikałoby to z wymagań instytucji nadzoru.
Dodatkowo administracja prezydenta Obamy w najbliższych sześciu tygodniach rozpocznie projekt, którego celem będzie oczyszczenie sektora finansowego z tzw. toksycznych aktywów. Wypowiedź Timothy Geithnera wsparła eurodolara, który z impetem przebił barierę 1,3740 (maksimum z marca) zbliżając się do poziomu 1,3800.
Piotr Sałata
Marek Wołos
Dział Analiz DM TMS Brokres S.A.