Trwa ładowanie...
d2sjdch

Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

21.10. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu głównymi wydarzeniami będą decyzja tureckiego banku centralnego oraz przedterminowe wybory parlamentarne w...
Share
d2sjdch

21.10. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu głównymi wydarzeniami będą decyzja tureckiego banku centralnego oraz przedterminowe wybory parlamentarne w Czechach.

Giełdy w Turcji były nieczynne od poniedziałku popołudniem do czwartku w związku ze Świętem Ofiarowania.


CZECHY

d2sjdch

CENTROLEWICA PROWADZI W SONDAŻACH

Centrolewicowa Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) wyraźnie prowadzi w sondażach przed wyborami, które odbędą się 25-26 października. Drugie miejsce w sondażach zajmuje Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM).

"Najprawdopodobniej CSSD nie uzyska bezwzględnej większości, dlatego będzie potrzebowała koalicjanta. Komuniści (KSCM) byliby oczywistym wyborem, gdyż rządzą wspólnie w większości z 13 czeskich regionów, ale CSSD w latach 90. obiecała, że nie sformuje koalicji z KSCM, dlatego obecnie najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się ciche poparcie KSCM dla mniejszościowego rządu CSSD" - - napisano w raporcie Wood&Co.

"Jednak nie ma 100-procentowej pewności, że CSSD z KSCM będą miały wystarczającą liczbę mandatów do rządzenia. Będzie to zależało również od tego, ile mniejszych partii dostanie się do parlamentu" - zaznaczono.

d2sjdch

"Niemniej jednak CSSD będzie miała największy wpływ na zmiany w gospodarce i system podatkowy. Sądzimy, że zmiany te będą ogólnie nieznacznie negatywne dla czeskich spółek notowanych na giełdzie, gdyż CSSD zwiększy obciążenie dużych firm, by zmniejszyć obciążenia sfery publicznej i elektoratu" - dodano.

W raporcie zaznaczono jednak, że w Czechach nie należy się spodziewać obciążeń dla firm, zbliżonych do nałożonych na Węgrzech przez rząd Viktora Orbana. Ponadto Wood&Co. spodziewa się, że CSSD będzie chciała osiągnąć cel 3 proc. deficytu w relacji do PKB, co "z ulgą mogą przyjąć inwestorzy w obligacje".

Przedterminowe wybory w Czechach zostały ogłoszone w wyniku samorozwiązania niższej izby parlamentu. Było to konsekwencją afery korupcyjno-obyczajowej, która doprowadziła do upadku koalicyjnego rządu premiera Petra Neczasa.


WĘGRY

d2sjdch

OSTATECZNY ODCZYT PRODUKCJI ZGODNY ZE WSTĘPNYM

Węgierska produkcja przemysłowa w sierpniu, po dostosowaniu sezonowym i po uwzględnieniu dni roboczych, wzrosła o 0,9 proc. rdr i 0,7 proc. mdm - podał węgierski urząd statystyczny w ostatecznych wyliczeniach, które okazały się zgodne ze wstępnymi. Bez dostosowania o dni robocze produkcja spadła o 1,4 proc.


TURCJA

DNI WOLNE

Od poniedziałkowego popołudnia do czwartku w Turcji giełdy nie działały w związku ze Świętem Ofiarowania (Kurban Bajram).

(PAP)

fdu/ jtt/

d2sjdch

Podziel się opinią

Share
d2sjdch
d2sjdch