Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

10.03. Warszawa (PAP) - Najważniejszymi wydarzenia w tym tygodniu będą publikacje danych o inflacji za luty na Węgrzech. Z danych z poprzedniego tygodnia wynika, że inflacja w...

10.03. Warszawa (PAP) - Najważniejszymi wydarzenia w tym tygodniu będą publikacje danych o inflacji za luty na Węgrzech. Z danych z poprzedniego tygodnia wynika, że inflacja w Czechach utrzymała się na poziomie 0,2 proc. rdr, a w Turcji przyspieszyła do 7,89 proc. rdr.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Wtorek: Inflacja na Węgrzech i w Turcji za luty.

Środa: Bilans handlowy na Węgrzech za styczeń. Dane o bilansie płatniczym w Turcji w styczniu.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu forint osłabił się o 0,59 proc. do 311,91 za euro, czeska korona osłabiła się o 0,07 proc. do poziomu 27,35 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,31 proc. do 3,06 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 1,11 proc. do poziomu 4,205 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,29 proc. do poziomu 1.002,02 pkt., węgierski BUX spadł o 3,46 proc. do poziomu 17.130,56 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,87 proc. do 63.095,99 pkt., a WIG spadł o 3,45 proc. do poziomu 51.954,46 pkt.


CZECHY

INFLACJA STABILNA, BLISKA ZERU

Inflacja CPI w lutym wyniosła 0,2 proc. rdr wobec 0,2 proc. rdr w styczniu. W ujęciu mdm inflacja przyspieszyła do 0,2 proc. z 0,1 proc. w poprzednim miesiącu.

PMI DLA CZECH W LUTYM WZRÓSŁ DO 56,5 PKT.

Czeski PMI wzrósł w lutym do 56,5 pkt. z 55,9 pkt. w styczniu, jest to najwyższy poziom wskaźnika od 34-miesięcy.

"Komponent PMI jakim są nowe zamówienie wzrósł silnie. Ogólny wskaźnik nowych zamówień, obejmujący zarówno nowe zamówienia zewnętrzne, jak i wewnętrzne, wzrósł silniej niż komponent nowych zamówień eksportowych. To sugeruje, że producenci z Europy Środkowej są beneficjentami nie tylko ze strony wzmocnienia popytu zewnętrznego, ale także wzrostu popytu krajowego" - komentują dane analitycy Capital Economics.

ZREWIDOWANO W GÓRĘ PKB ZA IV KW.

Czeski urząd statystyczny, w ostatecznym szacunku, zweryfikował w górę dane o PKB za IV kwartał 2013 rok. Zgodnie z nimi PKB wzrósł o 1,3 proc. rdr wobec szacowanego 0,8 proc. w lutym i o 1,9 proc. kdk wobec 1,6 proc. szacowanego wcześniej.

"Podział rachunków narodowych potwierdził silne ożywienie popytu krajowego, z głównym motorem w postaci inwestycji i wsparciem ze strony eksportu netto. Liczby dotyczące PKB są zgodne z silną poprawą danych w ostatnich miesiącach zeszłego roku" - napisali w komentarzu do danych analitycy BNP Paribas.

PREMIER CZECH ZŁOŻYŁ PIERWSZĄ OFICJALNĄ WIZYTĘ W POLSCE

Projekty, które będą zwiększały niezależność energetyczną powinny mieć priorytet, jeśli chodzi o finansowanie z funduszy unijnych - powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka po środowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Zapewnił o świetnych stosunkach z Polską.

Jako priorytety współpracy bilateralnej z Polską wymienił m.in. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i połączenie rynku energetycznego państw Grupy Wyszehradzkiej i UE. "Ten temat widzimy dzisiaj z zupełnie innego punktu widzenia, w sytuacji napięcia na Ukrainie. Projekty, które będą zwiększały bezpieczeństwo energetycznego i niezależność energetyczną powinny mieć priorytet, jeśli chodzi o finansowanie z funduszy europejskich" - zaznaczył.

Kolejnym priorytetem - według premiera Czech - jest połączenie infrastruktury drogowej - autostrad i dróg szybkiego ruchu - Polski i Czech. Trzeci ważny temat to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska na Północnych Morawach, na Śląsku i w Małopolsce.


WĘGRY

SPADEK WSKAŹNIKA PMI

Wskaźnik PMI dla Węgier obniżył się z 57,8 do 54,3.

"PMI dla Węgier spadł znacząco do 54,3 z 57,8 w styczniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że odczyty PMI na Węgrzech są bardzo zmienne w przeciągu ostatnich miesięcy. Odczyt znacznie powyżej 50,0 potwierdza, że sektor przemysłowy na Węgrzech jest w dobrej formie, pomimo dość szybkiego spadku" - napisali ekonomiści BNP Paribas.

PKB W '13 WZRÓSŁ O 1,2 PROC. RDR

Produkt Krajowy Brutto Węgier w 2013 r. wzrósł ostatecznie o 1,2 proc. rdr. Natomiast PKB w IV kw. 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr i o 0,5 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

"Podnosimy prognozy wzrostu na ten rok do 2,4 proc. z 2,1 proc., zaś na 2015 rok prognozujemy wzrost na poziomie 1,4 proc. wobec 1,3 proc. prognozowanych wcześniej" - napisano w raporcie banku Nomura.

WZROST SPRZEDAŻY DETALICZNEJ WYŻSZY NIŻ KONSENSUS

Sprzedaż detaliczna oczyszczona z efektów kalendarzowych wzrosła w styczniu o 3,9 proc. rdr, wobec 1,8-proc. wzrostu w grudniu - poinformowało Centralne Biuro Statystyczne. Ekonomiści oczekiwali wzrostu na poziomie 2,4 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA WZROSŁA

Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w styczniu 2014 r. o 6,1 proc. rdr oraz o 3,1 proc. mdm (po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych i po korekcie) - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie we wstępnych danych. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 5,0 proc.

"Styczniowy wzrost produkcji przemysłowej był spodziewany, ale dynamika była powyżej naszych oczekiwań. Perspektywy są pozytywne, ale silny wzrost doprowadzi do wzrost cen" - komentują dane analitycy ING. ---------------------

RUMUNIA

RZĄD Z WOTUM ZAUFANIA

Centrolewicowy rząd rumuński Victora Ponty, po opuszczeniu go przez liberałów, uzyskał we wtorek wotum zaufania. Partia Narodowo-Liberalna (PNL) odeszła z koalicji w konsekwencji sporu z premierem. Kierowana przez Pontę koalicja centrolewicowa zdobyła 346 głosów poparcia w czasie łączonej sesji obu izb parlamentu. Centrolewicę poparła partia mniejszości węgierskiej, Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR), która w rządzie zastąpi liberałów.

Powołanie nowego rządu z ponad 60-procentowym poparciem w parlamencie zostało pozytywnie odebrane przez rynki i dzięki temu rumuńskie ministerstwo finansów sprzedało 3-letnie obligacje za 700 mln lei o przeciętnej rentowności 4,25 proc.

SILNY WZROST PKB W IV KW.

PKB w IV kwartale wzrósł do najwyższego poziomu w ostatnich latach i wyniósł 5,2 proc. rdr.

FITCH POTWIERDZA RATING

Fitch Ratings potwierdził rating Rumunii na poziomie BBB- w walucie zagranicznej i potwierdził perspektywę stabilną.


TURCJA

WZROST WSKAŹNIKA PMI, PRODUKCJA PRZYSPIESZA

Indeks PMI wzrósł do 53,4 pkt. z 52,7 pkt., co jest niespodzianką, biorąc pod uwagę agresywne podwyżki stóp na początku tego roku.

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 7,3 proc. rdr wobec wzrostu o 7,1 proc. rdr w poprzednim miesiącu. W ujęciu mdm produkcja wzrosła o 1,1 proc.

SPADAJĄ RENTOWNOŚCI DŁUGU

Rentowności spadły wzdłuż krzywej, co odzwierciedla dane o inflacji w lutym.

ROŚNIE INFLACJA

Inflacja CPI w lutym wzrosła do 7,89 proc. z 7,75 proc. miesiąc wcześniej, a inflacja bazowa do 8,4 proc. z 7,6 proc.

TURCJA ZA SUWERENNOŚCIĄ UKRAINY

Ziemie ukraińskie powinny pozostać suwerenne, a niepodległość tego kraju powinna być chroniona - oświadczył w środę prezydent Turcji Abdullah Gul. (PAP)

nik/ bg/ map/ fdu/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)