Trwa ładowanie...
d4j96du

Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

23.12. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe, czeski bank utrzymał swoją politykę bez zmian, a turecki bank centralny pozostawił...

d4j96du
d4j96du

23.12. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe, czeski bank utrzymał swoją politykę bez zmian, a turecki bank centralny pozostawił stopy bez zmian, jednocześnie nieznacznie zacieśniając politykę pieniężną poprzez kanał płynnościowy.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,23 proc. do 27,5569 za euro, forint umocnił się o 1,04 proc. do 298.536 za euro, a turecka lira osłabiła się o 2,18 proc. do 2,8602 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,50 proc. do poziomu 4,1554 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 2,3 proc. do poziomu 977,78 pkt, węgierski BUX wzrósł o 0,19 proc. do poziomu 18.459,33 pkt. Turecki XU100 spadł o 6,07 proc. do 69.572,83 pkt., a WIG spadł o 1,28 proc. do poziomu 51.097,75 pkt.


WĘGRY

d4j96du

STOPY PROC. W DÓŁ O KOLEJNE 20 PB

Węgierska RPP zgodnie z oczekiwaniami obniżyła referencyjną stopę procentową o 20 pb do 3,0 proc. Była to 17 obniżka z rzędu, a stopa osiągnęła kolejny rekordowo niski poziom. Rada w komunikacie podała, że "dalsze luzowanie polityki pieniężnej może być niezbędne by osiągnąć stabilność cen w średnim terminie".

Węgierski bank centralny obniżył prognozę CPI w 2014 r. o 1,1 pkt. proc. do 1,3 proc. Cel inflacyjny to 3,0 proc., a konsensus rynkowy wynosi 2,0 proc.

"Spodziewamy się dwóch dalszych cięć, w styczniu i lutym, po 10 pb, zatem stopa osiągnęłaby dno na poziomie 2,8 proc." - napisano w komentarzu ING.

d4j96du

"W I połowie roku spodziewamy się kolejnych obniżek łącznie o 50 pb. Jednak nie wykluczamy, że nastąpią one w ruchach mniejszych niż 20 pb" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Jednocześnie, ekonomiści przewidują wzrost węgierskich stóp procentowych w drugiej części 2014 r.

"Gdy zmniejszanie programu zakupu aktywów przez Fed spowoduje odpływ kapitału z rynków wschodzących, w średnim terminie Rada znajdzie się pod presją by podnieść główną stopę procentową" - napisano w raporcie banku OTP.

d4j96du

"Spodziewamy się, że Rada podniesienie stopę procentową wraz z publikacją kolejnych raportów o inflacji w czerwcu, wrześniu i grudniu, a stopa na koniec przyszłego roku będzie na poziomie 3,5 proc." - dodano.

KREDYTY W FX LEGALNE

Udzielanie kredytów w walutach obcych jest zgodne z prawem - jednogłośnie orzekła Kuria, węgierski sąd najwyższy. Latem 2013 r. węgierski rząd ogłosił zamiar pomocy zadłużonym we frankach szwajcarskich.

d4j96du

"Ta przyjazna rynkowi decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami. W kolejnych miesiącach możliwa jest intensyfikacja rządowego antybankowego przekazu, ale nie jest spodziewane jakieś drastyczne rozwiązanie" - napisano w komentarzu ING.

"Fidesz jest zainteresowany spokojnym okresem przedwyborczym, a to wyklucza ostre działania mogące zaszkodzić sektorowi bankowemu, gospodarce, forintowi czy niskim stopom procentowym" - dodano.


TURCJA

d4j96du

STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Zgodnie z oczekiwaniami turecki bank centralny (CBT) pozostawił tygodniową stopę repo na poziomie 4,5 proc. Pasma korytarza stóp procentowych również się nie zmieniły i wynoszą odpowiednio 3,5 i 7,75 proc. (6,75 proc. dla dilerów rynku pierwotnego).

Ekonomiści zwracają uwagę na zmiany w tureckiej polityce płynnościowej, które interpretują jako nieznaczne zacieśnienie polityki pieniężnej.

d4j96du

"Z naszych szacunków wynika, że te działanie oznaczają kolejną rundę zacieśniania o ok. 30-40 pb, powyżej progu 7,0 proc. jeśli chodzi o efektywne koszty finansowania wobec minimalnego celu CBT średnio 6,75 proc." - napisano w komentarzu ING.

Capital Economics zwraca uwagę na zawężające się pole manewru tureckiego banku centralnego.

"Ogólny obraz jest taki, że Turcja, w związku z jej dużym deficytem obrotów bieżących (7,5 proc. PKB) i nadmiernym poleganiu na napływach kapitału portfelowego, jest jednym z najbardziej wrażliwych rynków wschodzących na globalne warunki monetarne" - napisano w komentarzu Capital Economics.

"CBT niewiele więcej może zrobić by zacieśniania warunku monetarne bez podnoszenia stóp procentowych" - dodano.

NIEPEWNOŚĆ POLITYCZNA MOŻE ZASZKODZIĆ GIEŁDZIE - WOOD&CO.

Niepewność polityczna wynikająca z korupcyjnych skandali i rywalizacja w łonie rządzącej partii AKP może zaszkodzić tureckiej giełdzie - oceniają analitycy Wood&Co.

"Walka o przywództwo w partii AKP zapewne zdominuje turecką politykę w 2014 r. (...) Bylibyśmy niechętni kupowaniu tureckich akcji po ich spadkach. Niepewność polityczna, jaką obecnie obserwujemy, jest znacząca i rzeczywista" - napisano w komentarzu Wood&Co.

"Spodziewamy się, że przez dłuższy czas rynek pozostanie słaby" - dodano.

W sobotę tureckie media poinformowały, że w ramach śledztwa w sprawie korupcji formalne zarzuty postawiono 16 osobom, w tym synom dwóch ministrów - spraw wewnętrznych i gospodarki.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w sobotę, że może wydalić z kraju pewnych ambasadorów niewymienionych z nazwy państw; oskarżył ich o prowokacje w kontekście skandalu korupcyjnego.

Z kolei w niedzielę Erdogan ostrzegł swoich politycznych przeciwników, których oskarża o wykorzystywanie przeciw niemu skandalu, że ukarze ich, jeśli będą "zastawiać pułapki" na jego rząd.


CZECHY

POLITYKA CNB BEZ ZMIAN

Zgodnie z oczekiwaniami, zarząd czeskiego banku centralnego (CNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Referencyjna dwutygodniowa stopa repo wynosi 0,05 proc. Zarząd podtrzymał zamiar utrzymania kursu korony powyżej 27,0 za euro. Bank zadeklarował utrzymywanie tego nastawienia przynajmniej do początku 2015 r.

"Na początku przyszłego roku może nastąpić korekta kursu korony, gdyż eksporterzy wrócą na rynek z euro i korona może wrócić do przedziału 27,0-27,3 za euro" - napisano w komentarzu J&T Banka.(PAP)

fdu/ bg/ asa/ ana/

d4j96du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j96du