Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia
09.09. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu urzędy statystyczne Węgier i Czech podały ostateczne wyliczenia dotyczycące PKB za II kwartał 2013 roku. Natomiast w Turcji podano, że...
09.09. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu urzędy statystyczne Węgier i Czech podały ostateczne wyliczenia dotyczycące PKB za II kwartał 2013 roku. Natomiast w Turcji podano, że inflacja rdr w sierpniu obniżyła się do 8,17 proc. W tym tygodniu kluczowe będą dane o tureckim PKB oraz inflacji na Węgrzech.
W poniedziałek rynek pozna dane o produkcji przemysłowej w Turcji za lipiec i wykonanie węgierskiego budżetu po sierpniu.
We wtorek opublikowane zostaną dane o tureckim PKB w II kwartale.
W środę zostanie podany poziom inflacji na Węgrzech w sierpniu i oraz dane o czeskim bilansie płatniczym.
W czwartek na rynek trafią dane o tureckim bilansie płatniczym w lipcu.
RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU
W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,1 proc. do 25,7450 za euro, zaś forint umocnił się o 0,25 proc. do 299,85 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,67 proc. do 2,6968 za euro. W tym czasie złoty osłabił się 0,17 proc. do poziomu 4,2775 za euro.
Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,23 proc. do poziomu 947,37 pkt., węgierski BUX spadł o 1,01 proc. do poziomu 18.015,16 pkt. Turecki XU100 spadł o 1,92 proc. do 67.232,44 pkt., a WIG spadł o 4,41 proc. do poziomu 46.717,04 pkt.
CZECHY
INFLACJA W SIERPNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ
Inflacja w sierpniu wyniosła 1,3 proc. rdr wobec 1,4 proc. rdr w lipcu - podał w poniedziałek czeski urząd statystyczny. W ujęciu mdm ceny spadły o 0,2 proc.
Ekonomiści spodziewali się inflacji 1,4 proc. rdr i -0,1 proc. mdm. Z kolei bank centralny spodziewał się odczytu na poziomie 1,6 proc. rdr.
OSTATECZNE WYLICZENIA PKB ZA II KW. '13
Urząd statystyczny w Pradze podał we wtorek końcowe wyliczenia PKB za II kwartał 2013 roku. Wynika z nich, że PKB w tym okresie wzrósł o 0,6 proc. kdk, po spadku w I kw. o 1,3 proc. Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,7 proc. To pierwszy wzrost PKB kdk od III kw. 2011 r. W ujęciu rdr czeski PKB spadł w II kw. o 1,3 proc., po spadku w I kw. o 2,4 proc. Tu wstępnie szacowano spadek PKB o 1,2 proc. rdr. PKB spada rdr od I kw. 2012 r.
Zdaniem analityków BNP Paribas, taki wynik nie jest niespodzianką i odzwierciedla spadek popytu konsumpcyjnego oraz to, że eksport netto Czech jest jedynym składnikiem ciągnącym wzrost. Dodali, że "prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki monetarnej przez CNB (bezpośrednia interwencja na FX) zmniejsza się wraz z poprawą perspektyw wzrostu i sukcesywnym domykaniem luki popytowej".
Natomiast zdaniem Pavela Sobiseka, głównego ekonomisty UniCredit Bank Czechia dane o czeskim PKB niosą ze sobą dobre i złe informacje.
"Dobrą wiadomością jest powrót prywatnej konsumpcji. Fakt, że gospodarstwa domowe wydają więcej, szczególnie na dobra trwałego użytku, sugeruje, że może to być raczej początek długoterminowego trendu niż jednorazowy wyskok. Złą informacją natomiast jest spadek inwestycji, nie tylko w budownictwie (gdzie widoczne jest to od dłuższego czasu), ale również w maszynach i urządzeniach transportowych. To utwierdza w przekonaniu, że apetyt na inwestycje przedsiębiorstw raczej jest powstrzymywany niż stanowi wiodący czynnik czeskiego cyklu gospodarczego" - napisał ekonomista Unicredit Bank Czechia.
"Po namyśle, podtrzymujemy nasze prognozy dotyczące prognozy rocznej PKB (-0,9 proc.), ale dostosowujemy komponent konsumpcji nieznacznie w górę "do zera" a nakładów na środki trwałe w dół (-4,8 proc.). Stąd, nasza prognoza jest zgodna z konsensusem, ale przewyższa szacunki Ministerstwa Finansów i CNB (-1,5 proc.)" - dodał ekonomista.
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W VII WZROSŁA, ALE PO DOSTOSOWANIU O DNI ROBOCZE SPADŁA
Produkcja przemysłowa Czech w lipcu wzrosła o 2,1 proc. rdr, a po dostosowaniu o dni robocze spadła o 2,8 proc. W ujęciu mdm produkcja wzrosła o 0,4 proc.
W ocenie Erste Group dane są "nieco rozczarowujące", ale perspektywy są pozytywne.
SPRZEDAŻ DETALICZNA W CZECHACH
Czeska sprzedaż detaliczna w lipcu w cenach bieżących zawierająca segment motoryzacyjny po dostosowaniu sezonowym wzrosła mdm o 0,7 proc. Sprzedaż po uwzględnieniu dni roboczych osiągnęła ten sam wzrost rdr. Natomiast sprzedaż niewyrównana wzrosła o 4 proc. rdr.
STOPA BEZROBOCIA STABILNA
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 7,5 proc., tyle samo, co w lipcu - podało czeskie ministerstwo pracy.
WĘGRY
PKB W II KW. '13 WZRÓSŁ O 0,5 PROC. RDR
Urząd statystyczny Węgier podał w środę, że według końcowych wyliczeń Produkt Krajowy Brutto Węgier wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,1 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w I kw. o 0,6 proc. Wstępnie spodziewano się w II kw. wzrostu PKB kdk o 0,1 proc.
W ujęciu rdr PKB Węgier wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,5 proc., po spadku w I kw. o 0,9 proc. - podali statystycy. Tu spodziewano się wzrostu PKB rdr o 0,5 proc.
SPRZEDAŻ DETALICZNA WZROSŁA BARDZIEJ OD OCZEKIWAŃ
Urząd statystyczny Węgier podał, że sprzedaż detaliczna na Węgrzech wzrosła w lipcu 2013 r. o 1,2 proc. rdr, po uwzględnieniu dni roboczych i inflacji. Tymczasem analitycy oceniali, że lipcowa sprzedaż wzrośnie o 0,5 proc. W czerwcu sprzedaż detaliczna spadła o 0,4 proc. rdr.
"(...) Patrząc na ciągle spowalniający 12-miesięczny wzrost sprzedaży nominalnej oraz fakt, że gospodarstwa domowe zapewne pozostaną nastawione na oszczędzanie, będąc ostrożnymi w wydawaniu pieniędzy, nie wierzymy, że szacowany 2,0-2,5 proc. wzrost realnych płac może spowodować, że wzrost w 2013 r. będzie wyższy niż 1,2 proc." - napisał w komentarzu do danych Tibor Nagy, analityk UniCredit Bank Hungary.
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA WZROSŁA W VII O 0,3 PROC. MDM, 2,5 PROC. RDR
Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w lipcu 2013 r. o 0,3 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych. W ujęciu rdr, po uwzględnieniu dni roboczych, wzrost wyniósł 2,5 proc. wobec wzrostu o 1,7 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,2 proc. rdr.
"Jeśli dobry trend będzie kontynuowany, inne sektory przemysłu mogą pokazać jakieś znaki ożywienia w najbliższym czasie. Jednak nie można oczekiwać żadnego spektakularnego odwrócenia trendu w tych obszarach do końca roku" - napisano w komentarzu Erste Group.
"Z drugiej strony produkcja samochodów może nadal być (tutaj - PAP) silnym wsparciem. Ogólnie rzecz biorąc nasze aktualne prognozy niskiego wzrostu w przemyśle (1-2 proc.) w 2013 roku pozostają niezmienione" - dodano.
NADWYŻKA W HANDLU W VII WYNIOSŁA 422 MLN EURO
Węgierski urząd statyczny podał w piątek, że nadwyżka w lipcowym handlu sięgnęła 422 mln euro. Wzrost eksportu (liczony w euro) wyniósł 4,4 proc. rdr., a importu 4,0 proc. rdr. Poprawa w handlu w ujęciu roku wyniosła 42 mln euro. W lipcu, według wstępnego szacunku, wartość eksportu wyniosła 6,7 mld euro, importu 6,3 mld euro. Eksport w ciągu siedmiu miesięcy 2013 roku (styczeń-lipiec) osiągnął 47,1 mld euro, import 43,2 mld euro, co stanowi odpowiednio wzrost w tym okresie w ujęciu rdr o 1,5 proc. i 1,8 proc.
TURCJA
INFLACJA W VIII W DÓŁ
Turecka inflacja w sierpniu zgodnie z oczekiwaniami spadła mdm o 0,1 proc., a rdr obniżyła się do 8,17 proc. z 8,88 proc. w lipcu. Jak zaznaczono w komentarzu ING, spadek jest zgodny z wcześniejszymi prognozami banku centralnego Turcji, z których wynikało, że inflacja szczyt osiągnie w lipcu.
Miesięczny wzrost odnotowano w dziale edukacja (1,19 proc.), w hotelarstwie i gastronomii (0,76 proc.), transporcie (0,7 proc.), rekreacji i kulturze (0,44 proc.). Największy spadek mdm odnotowano w dziale odzież i obuwie (3,62 proc.). Natomiast w ujęciu rocznym najmocniej, bo o 16,01 proc. wzrosły ceny wyrobów alkoholowych i tytoniu.
Ekonomiści ING wskazują, że w kolejnych miesiącach niepokoje w regionie mogą podnieść ceny ropy, co podbije inflację w Turcji. Także Bank of America/Merrill Lynch ocenia, że jest ryzyko, że turecka inflacja na koniec 2013 r. okaże się wyższa niż 8 proc. prognozowanych przez Bofa/ML.
RUMUNIA
Według wstępnego odczytu wzrost PKB w Ruminii w II kwartale tego roku wyniósł 1,5 proc. rdr wobec 1,3 proc. w I kwartale 2013 roku. W ujęciu kdk wzrost gospodarczy osiągnął 0,5 proc. PKB wobec 0,3 proc. PKB w I kwartale. (PAP)
kba/ fdu/ asa/