Europejskie banki nie są przygotowane na wyjście Grecji ze strefy euro - analitycy (opinia)
23.05. Frankfurt, Ateny (PAP/Bloomberg) - Europejskie banki, które posiadają 1,19 biliona USD długu Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Irlandii, stoją w obliczu poniesienia poważnych...
23.05.2012 | aktual.: 23.05.2012 12:53
23.05. Frankfurt, Ateny (PAP/Bloomberg) - Europejskie banki, które posiadają 1,19 biliona USD długu Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Irlandii, stoją w obliczu poniesienia poważnych strat, jeśli Grecja zdecyduje się wyjść ze strefy euro - oceniają analitycy.
Choć banki zwiększyły swoje bufory kapitałowe odpisując greckie obligacje i korzystając z kredytów zaoferowanych przez bank centralny strefy euro, to nadal są podatne na zarażenie się kryzysem, które byłoby następstwem wyjścia Grecji ze strefy euro.
"Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby otwarciem puszki Pandory" - mówi Jacques-Pascal Porta, zarządzający Ofi Gestion Privee w Paryżu.
"To byłaby katastrofa, która otworzyłaby drzwi kolejnym nieszczęściom. Zostałaby osłabiona wiarygodność euro i stanowiłoby to precedens: dlaczego nie miałaby wyjść ze strefy euro Hiszpania, Włochy, czy nawet Francja?" - ostrzega Porta.
Ryzyko wyjścia Grecji ze strefy euro wzrosło po wyborach parlamentarnych w tym kraju 6 maja i związanych z tym impasem politycznym.
Po raz pierwszy od rozpoczęcia kryzysu zadłużenia w listopadzie 2009 r. europejscy liderzy i bankowcy otwarcie zaczęli też mówić o możliwym wyjściu Grecji z unii walutowej.
"Obecnie największym ryzykiem dla banków jest możliwość wycofywania depozytów z tych instytucji" - uważa Andrew Stimpson, analityk bankowy w Keefe, Bruyette & Woods Ltd. w Londynie.
"Im bardziej unijni oficjele otwarcie mówią o możliwości opuszczenia przez Grecję strefy euro, tym więcej ludzi w Hiszpanii, Irlandii i Portugalii wycofuje pieniądze z lokalnych banków" - dodaje.
Od końca 2010 r. do marca 2012 r. banki w Grecji, Irlandii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii zanotowały spadek depozytów gospodarstw domowych i korporacyjnych o 80,6 mld euro, czyli 3,2 proc. - wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego.
W tym samym czasie depozyty w Niemczech i we Francji wzrosły o 217,4 mld euro, czyli 6,3 proc.
Szef banku centralnego Grecji George Provopoulos podał w ubiegłym tygodniu, że greccy klienci wycofali z banków 700 mln euro, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć.
Depozyty w Grecji wynosiły 30 marca 2012 r. 160 mld euro, o 75 mld euro mniej niż w 2009 r. (PAP)
aj/ ana/