Europejskie stolice biznesu
Przez najbliższe pięć lat Warszawa będzie najpopularniejszym miejscem do inwestowania spośród wszystkich europejskich stolic. Tak wynika z corocznego raportu "European Cities Monitor", przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield, działającą na rynku nieruchomości.
Według raportu najbardziej przyjaznym dla biznesu miastem pozostaje Londyn, a tuż za nim plasują się Paryż i Frankfurt. Za najlepszą jakość życia, przedsiębiorcy pytani przez autorów raportu, docenili Barcelonę, Genewę i Monachium.
W ogólnym rankingu europejskich stolic biznesu Warszawa nadal zajmuje odległe 23 miejsce.
Aleksander Loster z firmy Cushman & Wakefield podkreśla jednak, że Warszawa poprawia swoje notowania najszybciej spośród miast Europy Środkowo-Wschodniej. Zyskała jedno miejsce w rankingu - podczas gdy Praga, uważana za największą konkurentkę Warszawy, spadła z 19. miejsca na 21.
Przedsiębiorcy z 9 europejskich krajów pytani o to, gdzie mają zamiar rozwijać swój biznes w ciągu najbliższych pięciu lat - najczęściej wskazywali Warszawę. W ocenie Aleksandra Lostera to dobry sygnał, choć nadal słabo oceniane są warunki komunikacji międzynarodowej i wewnątrz miasta, czy jakość życia pracowników, którzy mieliby tu trafić z innych stolic europejskich.
Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak powiedział, że poprawa wyników Warszawy w rankingu stolic biznesu cieszy, ale zaznaczył, że inwestycje w infrastrukturę będą trwać jeszcze wiele lat. Wiceprezydent powiedział, że Warszawa może zyskać w oczach międzynarodowych przedsiębiorców dzięki promocji związanej z organizacją mistrzostw Euro 2012.
Ranking "European Cities Monitor" oparto na wywiadach z właścicielami i kadrą menadżerską 500 firm z 9 krajów europejskich. Wśród pytanych nie było przedstawicieli polskich przedsiębiorstw.
Przedsiębiorcy oceniali między innymi dostęp do rynków, warunki komunikacji i transportu, infrastrukturę telekomunikacyjną, koszty pracy oraz możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników i sprzyjający klimat dla przedsiębiorczości.