Trwa ładowanie...

Europosłowie chcą... informacji o kaloriach na etykietach alkoholi

Za dwa tygodnie mają wezwać Komisję Europejską, by do końca przyszłego roku przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie.

Share
Europosłowie chcą... informacji o kaloriach na etykietach alkoholi
Źródło: WP.PL, Fot: iStockPhoto
dyjfi2v

Na etykietach trunków alkoholowych powinna być podawana liczba kalorii - uważają europosłowie. Za dwa tygodnie mają wezwać Komisję Europejską, by do końca przyszłego roku przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie. Przemysł spirytusowy jest niechętny. Propozycję rewolucyjnych zmian w etykietowaniu alkoholu przedstawiła brytyjska europosłanka Glenis Willmott. To jest już jej drugie podejście, pierwsza próba cztery lata temu zakończyła się fiaskiem, nie było poparcia dla pomysłu europosłanki.

- Przejrzysta informacja jest niezbędna, bo konsumenci mają prawo wiedzieć, że kieliszek wina ma tyle samo kalorii co kawałek ciasta, ale lobbing przeciwników z przemysłu jest ogromny - podkreślała europosłanka.

dyjfi2v

Najwięksi producenci piwa w Europie już zgodzili się dobrowolnie umieszczać informacje o liczbie kalorii w 100 ml trunku, ale przedstawiciele przemysłu spirytusowego reagują sceptycznie. Podkreślają, że stosowanie tego samego podejścia i tej samej objętości do alkoholi mocnych byłoby mylące.

Dla piwa 100 ml to mniej niż połowa standardowej szklanki, w przypadku wódki to aż trzy kieliszki. W sprawie informacji o liczbie kalorii na etykietach napojów alkoholowych podzielone zdania są też w samej Komisji Europejskiej.

dyjfi2v

Podziel się opinią

Share
dyjfi2v
dyjfi2v