EuroRating obniżył rating Banku BPH o 2 stopnie do BB‑, perspektywa negatywna

Warszawa, 07.07.2016 (ISBnews) - EuroRating obniżył rating kredytowy Banku BPH o dwa stopnie do BB- z BB+. Utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu, podała agencja.

07.07.2016 | aktual.: 07.07.2016 11:08

"Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej banku związane jest z uzgodnionym przejęciem przez Alior Bank S.A. od grupy General Electric zorganizowanej części Banku BPH S.A., obejmującej cały podstawowy obszar działalności banku, z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz spółki zależnej - BPH TFI, która również ma w najbliższym czasie zostać sprzedana podmiotowi zewnętrznemu" - czytamy w komunikacie.

Ponieważ Alior Bank przeprowadził już emisję nowych akcji na sfinalizowanie transakcji oraz uzyskał w ostatnich dniach zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie wydzielonej części Banku BPH, EuroRating nie spodziewa się sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego oraz oczekuje, że transakcja zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych miesięcy.

"Agencja wskazuje, że po wydzieleniu podstawowej działalności bankowej oraz sprzedaży towarzystwa funduszy inwestycyjnych, aktywa Banku BPH będą składały się praktycznie wyłącznie z należności z tytułu udzielonych kredytów hipotecznych, którymi zgodnie z ustaleniami administrować ma Alior Bank. EuroRating podkreśla, że przytłaczająca większość (ponad 80%) kredytów hipotecznych znajdujących się w portfelu Banku BPH stanowią kredyty denominowane we franku szwajcarskim. Jakość aktywów banku będzie więc w bardzo wysokim stopniu uzależniona od wahań kursów walut" - czytamy dalej.

Ponadto EuroRating zwraca uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia niekorzystnych dla banków regulacji dotyczących przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych. Jakkolwiek ostateczna ich forma i termin wejścia życie nie są jeszcze znane, to według agencji należy spodziewać się, że banki najmocniej zaangażowane w kredyty walutowe mogą ponieść z tego tytułu bardzo wysokie straty, które mogą skutkować problemami ze spełnieniem wymogów kapitałowych i tym samym wystąpieniem konieczności znacznego dokapitalizowania, podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)