Trwa ładowanie...

EY: Polska atrakcyjnym rynkiem dla inwestujących w nieruchomości

Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestujących w nieruchomości - wynika z Europejskiego Barometru Inwestycyjnego Rynku Nieruchomości, przygotowanego przez firmę doradczą EY. Zdaniem większości badanych ceny nieruchomości w Polsce w br. będą stabilne.

EY: Polska atrakcyjnym rynkiem dla inwestujących w nieruchomościŹródło: newspix.pl, fot: Katarzyna Naworska
dwdum8m
dwdum8m

Europejski Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości EY przedstawia opinię inwestorów na temat stanu europejskiego rynku nieruchomości i perspektywy dla tego sektora na najbliższy rok. Badanie przeprowadzono jesienią 2013 r. wśród ponad 500 inwestorów działających na rynku nieruchomości: w Austrii, Belgii, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, w Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Z badania wynika, że nasz kraj będzie w tym roku bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestujących w nieruchomości. Ci, którzy już inwestują w naszym kraju stwierdzili, że jest to rynek bardzo atrakcyjny (33 proc.), albo atrakcyjny (67 proc.). Żaden z inwestorów nie ocenił naszego kraju jako nieatrakcyjny (jest to jedyny taki przypadek w Europie). Zdaniem większości badanych ceny nieruchomości w Polsce, również mieszkaniowych, w tym roku będą stabilne.

Cytowana w poniedziałkowym komunikacie partner w zespole Doradztwa Nieruchomości EY Anna Kicińska uważa, że na pozytywne postrzeganie naszego kraju jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji wpływają korzystne warunki makroekonomiczne, stabilna sytuacja polityczna, rosnąca liczba atrakcyjnych aktywów inwestycyjnych oraz ogólna sytuacja na rynku nieruchomości.

- W związku z tym, można sądzić, że wartość i wolumen transakcji powinny systematycznie wzrastać. Dowodem tego jest także rok 2013, w którym odnotowano jeden z najwyższych wolumenów transakcji - zbliżony do tych z najlepszych lat przed kryzysem - stwierdziła Kicińska.

dwdum8m

Autorzy badania wskazali, że poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna w eurolandzie i coraz lepsze nastroje wśród inwestorów zapowiadają m.in. zwiększenie aktywności na rynku nieruchomości.

W raporcie stwierdzono, iż najbardziej optymistyczni w tym zakresie są inwestorzy w Luxemburgu, Wielkiej Brytanii i Holandii. W tych trzech krajach odsetek odpowiedzi wskazujących oczekiwany wzrost wolumenu transakcji wyniósł 87 proc. Natomiast w Polsce takiego zdania jest 67 proc. ankietowanych. Jedynie respondenci z Austrii i Szwajcarii mieli bardziej podzielone zdania w tej kwestii - odpowiednio 44 proc. i 50 proc. z nich nie spodziewa się wzrostu aktywności na rynku nieruchomości w tym roku.

- Inwestycje na rynku nieruchomości znów stają się coraz bardziej atrakcyjne. Rosnące zaufanie zachęca zagranicznych inwestorów, co może przełożyć się na wyższą wartość jak i wolumen transakcji na tym rynku. Jeśli chodzi o ceny nieruchomości, to najbardziej wzrosną one na rynkach, które mocno odczuły kryzys strefy euro - zaznaczyła Kicińska.

dwdum8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdum8m