Faktoring – kompleksowe rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm.
O czym należy pamiętać prowadząc własną firmę? Jak zdywersyfikować swoje źródła finansowania, żeby zapewnić firmie stabilną sytuację finansową i szansę na rozwój? Na co zwrócić uwagę zastanawiając się nad faktoringiem? Te pytania najczęściej padają nim zgłaszamy się do faktora.
29.04.2011 | aktual.: 29.04.2011 15:55
Faktoringto wyjątkowo przydatne narzędzie dla firm, które prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem płatności, chcą zabezpieczyć swoją płynność finansową oraz posiadają ograniczone możliwości zaciągania pożyczek lub kredytów. Spełnia się świetnie tam, gdzie występuje długi cykl ściągania należności, np. przy transakcjach z dużymi podmiotami gospodarczymi.
To także rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą zdywersyfikować swoje źródła finansowania oraz planują dynamiczny rozwój. Faktoring polecany jest również firmom, które eksportują lub rozpoczynają współpracę z nowymi, niesprawdzonymi kontrahentami, w kraju i za granicą.
Branża, w której działa firma, dla faktora nie ma większego znaczenia, pod warunkiem jednak, że produkty lub usługi dostarczane są do odpowiednio rozproszonej grupy odbiorców. Ważne jest także, by usługi lub produkty nie były obarczone nadmiernym ryzykiem reklamacji czy zwrotów towaru.
Jak faktoring może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa? O czym należy pamiętać, żeby zwiększyć swoje szanse na rozwój?
Prowadząc firmę, warto zawczasu pamiętać o istotnych kwestiach, które umożliwią sprawniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Często takie perspektywiczne myślenie może być szalenie istotne przy poszukiwaniu zewnętrznych narzędzi finansowania. Firmy faktoringowe różnią się procedurami, warunkami finansowania, stawkami, podejściem do klientów. Warto zwrócić uwagę na usługi oferowane przez faktora, do najważniejszych z nich należą:
weryfikacja kontrahentów – przy pomocy wywiadowni gospodarczych firma faktoringowa bada i sporządza raport o sytuacji finansowej odbiorców,
obsługa wierzytelności – faktor prowadzi konta transakcji, monituje czy płatności przychodzą na czas, raportuje o zapłaconych i niezapłaconych fakturach,
windykację należności – zadaniem faktora jest pomoc w odzyskaniu niezapłaconych wierzytelności oraz pomoc prawna w egzekucji oraz sądowych działaniach windykacyjnych.
Im więcej usług dodatkowych oferuje faktor w podstawowej cenie tym lepiej dla przedsiębiorcy.
Jest kilka elementów, na które zwracają uwagę faktorzy, a które mogą się przyczynić do zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy. Przede wszystkim należy starannie sprawdzać umowy z kontrahentami, nie godzić się na rozwiązania typu , „brak zabezpieczenia” oraz nie dopuścić do sytuacji przeterminowania faktur.
Kolejną kwestią, która niestety często utrudnia otrzymanie faktoringu, jest zbyt małe rozproszenie kontrahentów. Dla bezpieczeństwa każdego przedsiębiorstwa, idealną sytuacją jest, gdy może się poszczycić dużą grupą odbiorców. Nawet jeśli są to mniejsi kontrahenci, utrata jednego z nich nie zmieni znacząco sytuacji finansowej firmy. W czasie kryzysu praktyka pokazała, że wiele przedsiębiorstw bazujących tylko na 2-3 dużych odbiorcach (np. sieciach handlowych), po utracie choćby jednego z nich traciło równowagę i zmuszona była ogłosić upadłość.
Dużym kłopotem, na który zwrócił uwagę również kryzys są przeterminowane zaległości (ponad 90-120 dni). Często firmy przyznają, że same nie interweniują z obawy przed utratą kontrahenta, nadmiernego zaufania do odbiorców, czy braku wiedzy jak skutecznie domagać się swoich należności. Gdy firma nie ma wsparcia wyspecjalizowanej instytucji, np. faktora, wydłużenie terminów płatności może okazać się bardzo niebezpiecznie. Jeśli dostawca ogłosi bankructwo, ściągalność należności może okazać się bardzo trudna, czasem wręcz niemożliwa.
- Wielu faktorów zwraca uwagę na obroty, skupiając się na znaczących transakcjach, ale są faktorzy, którzy kierują swoją ofertę do małych i średnich przedsiębiorstw. Oferujemy przedsiębiorstwom z sektora MSP na całym świecie, rozwiązania poprawiające płynność finansową. Od kilku lat otrzymujemy na rynku brytyjskim nagrody dla Najlepszego Niezależnego Faktora. To ogromne międzynarodowe doświadczenie, już od 9 lat z powodzeniem wykorzystujemy na rynku polskim - tłumaczy Krzysztof Kuniewicz, dyrektor zarządzający Bibby Financial Services.
Faktoring jako usługa komplementarna do innych form finansowania
Zarządzanie firmą w oparciu o faktoring daje również zabezpieczenie przy innych usługach finansowych. W przeciwieństwie do kredytu finanse uzyskane dzięki faktoringowi można spożytkować na dowolny cel np. regularnie spłacać raty leasingu.
Jak znaleźć faktora „dla siebie”
Firmy faktoringowe różnią się procedurami, warunkami finansowania, stawkami, podejściem do klientów. Warto wiedzieć, że czołowe firmy faktoringowe są członkami Polskiego Związku Faktorów, który propaguje międzynarodowe standardy w branży oraz popularyzuje usługi faktoringowe. Na stronie internetowej PZF znajdują się podstawowe informacje o każdej z kilkunastu firm członkowskich. Najlepiej od razu wysłać zapytanie wprost do faktorów specjalizujących się w segmencie, do którego należy dane przedsiębiorstwo.
Faktorzy niezależni od banków, zazwyczaj podchodzą do swoich klientów bardziej elastycznie. Ofertę uzupełnioną o szereg usług dodatkowych, dopasowują do potrzeb klienta.