Trwa ładowanie...
d416q1n

Fed obniżył skalę skupu aktywów do poziomu 65 mld USD miesięcznie (powt.)

30.01. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed...

Share
d416q1n

30.01. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed ocenił, że pomimo postępującej poprawy na rynku pracy w USA warunki na nim panujące pozostają "mieszane".

"Wskaźniki z rynku pracy były mieszane, jednak ogólnie wskazują na dalszą poprawę. Stopa bezrobocia spadła, wciąż pozostaje jednak wysoka" - ocenił Fed w komunikacie wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 35 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 30 mld USD miesięcznie.

d416q1n

Decyzja Fed była jednogłośna. Była to tym samym pierwsza decyzja podjęta jednogłośnie przez Federalny Komitet Otwartego Rynku od czerwca 2011 r.

Część z amerykańskich bankierów centralnych wyraziło obawy, że rekordowo wysoka suma bilansowa Fed, wynosząca 4,1 bln dolarów, może przyczynić się do formowania się baniek na rynkach finansowych - wynika z komunikatu Fed.

Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to również obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie.

Fed powtórzył w środę, że zamierza pozostawić bez zmian obecne "wyjątkowo niskie" stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc.

d416q1n

Fed dodał jednocześnie, że będzie "prawdopodobnie wskazane" utrzymywanie poziomu benchmarkowych stóp procentowych na obecnym poziomie 0,25 proc. "na długo po tym, jak stopa bezrobocia spadnie poniżej 6,5 proc., szczególnie jeśli projekcje będą wskazywały na inflację poniżej 2 proc.".

Styczniowe posiedzenie było ostatnim, któremu przewodniczył Ben Bernanke. Obrady w trakcie kolejnego posiedzenia, zaplanowanego na 18-19 marca, poprowadzi nowa prezes Janet Yellen, która otrzymała nominację na to stanowisko od prezydenta Barcaka Obamy na początku października. Yellen dotychczas sprawowała funkcję wiceprezesa Rezerwy Federalnej. (PAP)

wst asa/

d416q1n

Podziel się opinią

Share
d416q1n
d416q1n