Fed zarabia miliardy na walce z kryzysem
Bank Rezerw Federalnych wypracował w 2009 r. blisko 52 mld USD zysku netto. Większość tej sumy trafi do budżetu.
Amerykański Bank Rezerw Federalnych przekaże Departamentowi Skarbu USA aż 46,1 mld USD ze swojego rekordowego zysku netto, który w 2009 r. wyniósł 52 mld USD. Fed corocznie wpłaca do budżetu niemal wszystkie zyski, jedynie niewielką część przeznacza na swoje utrzymanie. Instytucja ta odprowadzi więc do publicznej kasy największą sumę w swojej liczącej 96 lat historii. Poprzedni rekord padł w 2007 r., gdy do budżetu USA Fed przekazał 34,6 mld USD.
Lepiej od banków
Wszystko wskazuje również na to, że zeszłoroczne wyniki Fedu okażą się o wiele lepsze od rezultatów dużych amerykańskich banków prywatnych. W odróżnieniu jednak od szefów prywatnych instytucji finansowych Ben Bernanke, prezes Fedu, nie otrzyma w tym roku premii za wypracowanie rekordowego zysku. Jego roczne wynagrodzenie to "skromne" 199,7 tys. USD.
Inaczej jednak niż banki prywatne Fed działa w ścisłej symbiozie z państwem. W 2009 r. osiągnął doskonałe wyniki, zarabiając w dużej mierze na amerykańskich obligacjach. Na koniec 2008 r. był posiadaczem rządowego długu USA o wartości (wraz z instrumentami finansowymi powiązanymi z pożyczkami hipotecznymi) 497 mld USD. Rok później należały do niego aktywa tego typu warte już 1,8 bln USD.
Zarabianie na pomocy
Fed, skupując tak dużo państwowego długu, kierował się w małym stopniu chęcią wypracowania zysku. Prawo nakazuje mu przede wszystkim zarządzać podażą pieniądza w USA, tak by inflacja i bezrobocie nie były zbyt wysokie. Dług skupował więc głównie dlatego, żeby przez interwencję na rynku obniżyć rentowność obligacji oraz oprocentowanie bankowych pożyczek i dzięki temu wspierać wychodzenie z recesji gospodarki USA. Amerykański bank centralny zarabiał również na innych swoich programach antykryzysowych, m.in. na pożyczkach ratunkowych dla instytucji z sektora finansowego.
- Zyski Banku Rezerw Federalnych pokazują, że prowadzenie banku centralnego to świetny biznes, zwłaszcza w czasie kryzysu. Kupujesz aktywa o dobrej rentowności, a twoje koszty finansowania są niewielkie - wskazuje Vincent R. Reinhart, ekspert American Enterprise Institute oraz były wysoki urzędnik Fedu.
PARKIET