Fedak: Polacy wracają, ponieważ tęsknią za rodzinami
Polacy, którzy wyjechali do pracy a teraz wracają, robią to nie tylko z powodu dekoniunktury na unijnych rynkach. Zdaniem minister pracy Jolanty Fedak do powrotu skłaniają także: tęsknota za rodziną, potrzeba życiowej stabilizacji i chęć podjęcia pracy zgodnie ze zdobytym w kraju wykształceniem.
29.11.2008 | aktual.: 29.11.2008 11:03
Minister pracy zwraca uwagę, że ci, którzy wracają, przywożą wyższą kulturę pracy i znajomość obcego języka. Mogą więc stanowić konkurencję dla tych, którzy z Polski nie wyjechali.
Jolanta Fedak dodała, że rząd jest przygotowany do powrotów rodaków i praca dla nich na pewno się znajdzie. Przypomniała, że w poniedziałek w Londynie premier Donald Tusk uruchomił program "Masz Plan na Powrót" i stronę "Masz PLan na powrót?", na której zainteresowani mogą znaleźć informacje i porady prawne.
Tymczasem Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha określił ten program jako propagandowy. Zdaniem eksperta, Polacy nie będą wracali nad Wisłę, jeśli rząd nie zacznie przeprowadzać reform ekonomicznych, obniżać podatków oraz wprowadzać ułatwień dla przedsiębiorców.
Ekonomista twierdzi, że jedynym warunkiem powrotu byłaby utrata pracy za granicą. A na to - w opinii Sadowskiego - nie ma co liczyć, bo polscy pracownicy są bardzo cenieni w Wielkiej Brytanii i innych państwach starej Unii. Sadowski uważa, że wzrost bezrobocia związany z nadciągającą recesją na Zachodzie nie uderzy w pracowitych Polaków.
Z badań przeprowadzonych przez socjologów wynika, że ponad połowa polskich emigrantów nigdy nie zamierzała wyjechać na stałe.