Trwa ładowanie...
d1a7elz
IAR
szpital

Fikcja szpitalnych kolejek

Szpitale masowo przyjmują pacjentów poza kolejnością - wynika z kontroli NFZ, do której wyników dotarła "Rzeczpospolita". Fundusz sprawdził, jak pacjenci są przyjmowani na operację zaćmy w 84 szpitalach.
Share
d1a7elz

Z kontroli wynika, że w ostatnim kwartale 2007 roku na operację zaćmy trafiło poza kolejką ponad 800 osób. Jedna trzecia nie miała do tego uzasadnienia medycznego - pisze "Rzeczpospolita". Jak powiedziała gazecie rzecznik NFZ Edyta Grabowska, kolejność wykonywania zabiegów nie ma nic wspólnego ze stanem zdrowia pacjentów ani z kolejnością, w jakiej zgłaszają się do lekarza.

Według "Rzeczpospolitej", NFZ grozi, że nie będzie płacić za pacjentów, którzy zostali przyjęci poza kolejnością bez uzasadnienia medycznego. Zamierza też kontrolować te zabiegi, do których kolejka jest najdłuższa. Od kwietnia Fundusz sprawdza kolejność wszczepiania protez stawu biodrowego i kolana. Od stycznia zamierza kontrolować zabiegi kardiochirurgiczne. - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że od przyszłego roku NFZ zwiększa limit przyjęć tym szpitalom, w których są kolejki. Fundusz zastrzega jednak, że będzie się to tyczyło tylko tych szpitali, które przyjmują pacjentów zgodnie z przepisami.

d1a7elz

Podziel się opinią

Share
d1a7elz
d1a7elz