Trwa ładowanie...
d6grm5n

Filar: obniżka stopy depozytowej mogłaby zwiększyć akcję kredytową

Obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej i stopy
depozytowej mogłoby skłonić banki do zwiększenia akcji kredytowej
skuteczniej niż ruchy główną stopą procentową - uważa Dariusz
Filar, członek RPP

d6grm5n
d6grm5n

.

Jego zdaniem pole do obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest niewielkie, ale nie można wykluczyć, że w obliczu mocniejszego niż oczekiwano spowolnienia gospodarczego stopy spadną poniżej 4 proc.

_ Ruchy główną stopą nie są obecnie najważniejsze dla gospodarki. (...) To nie stopa referencyjna jest głównym zmartwieniem - co więcej przez obniżki tej stopy można szkodzić złotemu, bo przy transakcjach walutowych to ona jest punktem odniesienia, a niewiele to zmieni dostępność kredytu (...) _ - powiedział Filar w czwartkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

_ Są możliwe dwa działania, blisko ze sobą powiązane. Żeby dostarczyć bankom jeszcze więcej płynności, zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie, żeby je zniechęcić do trzymania pieniędzy w NBP, można by równocześnie obniżać stopę rezerwy obowiązkowej i stopę depozytową _- powiedział.

d6grm5n

Zdaniem członka RPP dobrym wyjściem byłyby trzy ruchy po 0,5 pkt proc.

_ W takim scenariuszu w okresie kolejnych trzech miesięcy mogłoby dojść do obniżki stopy rezerwy obowiązkowej i stopy depozytowej łącznie o 1,5 pkt proc. każda. Bez ruszania stopy podstawowej. Do czerwca stopa rezerwy obowiązkowej byłaby wówczas taka sama jak w strefie euro (2 proc.), a stopa depozytowa byłaby na poziomie 1 proc. To byłby sygnał dla banków: macie więcej środków, ale nie trzymajcie ich w NBP, bo to się nie opłaca. W czerwcu będziemy mieli kolejną projekcję, która mogłaby pokazać, czy obniżki podstawowej też są możliwe _ - powiedział.

Filar uważa, że pole do obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest niewielkie.

_ W perspektywie najbliższych kwartałów pole do obniżek jest więc nieznaczne lub nie ma go wcale, ale nie można wykluczyć, że w obliczu mocniejszego niż oczekiwane spowolnienia gospodarki, stopy spadną jednak poniżej 4 proc., czyli dotychczasowego najniższego poziomu w historii _ - powiedział.

d6grm5n

W opinii członka RPP w sytuacji, jaka panuje obecnie na rynkach walutowych ani EBC, ani Komisja Europejska nie zgodzą się na przystąpienie Polski do mechanizmu ERM2. Przeszkodą będzie również brak wymaganych do przyjęcia euro zmian w polskiej konstytucji.

_ (Zagłosowałbym za zmiana reżimu kursowego - PAP) tylko w przypadku, gdyby ze strony partnerów europejskich pojawiła się jednoznaczna deklaracja, że akceptują nasz brak przygotowania konstytucyjno-prawnego i obecną trudną sytuację na rynkach finansowych i że z ich punktu widzenia nie stanowi to przeszkody w wejściu do ERM-2. Ale taką deklarację EBC i Komisji Europejskiej nie bardzo mogę sobie dzisiaj wyobrazić _ - powiedział Filar.

d6grm5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6grm5n