Finanse w związku. Kobiety nie powiedzą, ile wydały na ubrania. Mężczyźni też mają tajemnice
Większość par (70 proc.) kłóci się o pieniądze. Im krótszy staż związku, tym mniej otwartych rozmów o finansach. Partnerzy, którzy są ze sobą krócej niż rok, prawie nigdy nie mówią o swoich wydatkach. Potem też nie wszystko ujawniają. Kobiety częściej ukrywają wydatki na ubrania, a mężczyźni – na hobby.
02.07.2018 22:06
Raport „Ile kosztuje miłość w Polsce” przygotowali ” eksperci platformy MAM. O pieniądze zapytali 1000 Polaków, którzy są lub byli w stałych związkach.
Zobacz: Co druga Polka pomijana przy awansie
Z badań przeprowadzonych dla Finansowego Barometru ING w 11 krajach europejskich (m.in. Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Luksemburgu) oraz Turcji w 2016 roku wynika, że w Polsce o pieniądze spiera się 70 proc. par. To rekord wśród badanych państw. Na drugim miejscu znalazła się Turcja – tam konflikty dotyczące wydatków mają miejsce u 50 proc. badanych par.
Decyzje są wspólne, konta niekoniecznie
Z jednej strony Polacy będący w stałych związkach dostrzegają realny wpływ wspólnoty majątkowej na obniżanie miesięcznych wydatków i rachunków – średnio nawet do 1000 zł. Aż 73 proc. Polaków będących w stałych związkach wspólnie zarządza (lub planuje zarządzać) domowymi finansami. 44 proc. badanych przez platformę MAM ma z partnerem lub partnerką wspólne konto bankowe, zaś 29 proc. planuje je mieć w najbliższej przyszłości. Z drugiej strony natomiast prawie 27 proc. respondentów biorących udział w badaniu preferuje rozdzielność finansową w związku – nie ma ani też nie planuje w najbliższym czasie mieć wspólnego konta ze swoim partnerem bądź partnerką.
O pieniądzach rozmawiają długoletni partnerzy
Im lepiej się znamy, tym swobodniej rozmawiamy o finansach – jednak dla bardzo wielu par jest to trudny temat, niezależnie od stażu związku. Swoboda w rozmowach o wydatkach wzrasta u polskich par wprost proporcjonalnie do stażu ich związku – od 15 proc. w przypadku „młodych związków” trwających kilka miesięcy do ponad 60 proc. w przypadku związków kilkuletnich.
Osoby budujące aktualne relacje przez okres krótszy niż rok nigdy nie mówią o wszystkich swoich wydatkach partnerowi. Z upływem czasu partnerzy są coraz bardziej szczerzy, jeśli chodzi o wydatki (53 proc. w związkach z ponad 10-letnim stażem).
Niestety w grupie najbardziej doświadczonych partnerów jeden na dziesięciu ankietowanych przyznał, że nie rozmawia swobodnie ze swoją drugą połówką na żaden z finansowych tematów. Co ciekawe, rozmowy o zarobkach nie różnią się zanadto od rozmów o wydatkach, z tą różnicą, że w tej kwestii już na samym początku związku (pierwsze kilka miesięcy) pełną szczerość jest w stanie okazać aż 1/3 ankietowanych.
Finansowe sekrety kobiet i mężczyzn
Prawie jedna czwarta pań ukrywa przed partnerami swoje wydatki na ubrania – robi to dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Podobna liczba kobiet (21 proc.) ukrywa wydatki ponoszone na kosmetyki i zabiegi kosmetyczne. Panom zdarza się to aż cztery razy rzadziej. Mężczyźni nie są jednak również w pełni szczerzy. 24 proc. ukrywa wydatki związane ze swoim hobby, 20 proc. – wydatki na rozrywkę, a 14 proc. – wydatki związane z samochodem.
Mniej więcej połowa Polaków w związkach deklaruje gromadzenie pewnych kwot bez wiedzy partnera, czyli tzw. zaskórniaków. Nieco częściej robią to kobiety niż mężczyźni, ale z kolei panowie mają tendencję do ukrywania większych kwot. Przeciętnie Polakom udaje się zgromadzić około 286 złotych zaskórniaków miesięcznie.
Z badań przeprowadzanych w 2016 roku przez Grupę ING w 13 krajach wynika, że co piąty badany rodak uważa za normalne posiadanie tajemnic finansowych przed partnerem lub partnerką. W Europie najczęściej swoje dochody ukrywają Francuzi – 42 proc. Najbardziej otwarci w tej kwestii są natomiast Holendrzy – tylko 13 proc. uważa, że sekrety finansowe w związku to nic złego. Niechętnie opowiadamy również swoim drugim połówkom o pożyczkach, które zaciągnęliśmy. Według ING swoje długi przed partnerem najczęściej zatajają Turcy – 31 proc., Rumuni – 22 proc., Polacy – 14 proc. Również w tym badaniu najbardziej szczerą nacją okazali się Holendrzy – tylko 2 proc. ukrywa swoje długi.
Raport „Ile kosztuje miłość w Polsce” został opracowany na podstawie badania ilościowego, przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1005 Polaków w dniach 30.01.2018-2.02.2018. W badaniu wzięło udział 1005 Polaków, wszyscy zadeklarowali doświadczenie w zakresie stałych związków. 82 proc. respondentów w momencie badania było w związku, 63 porc. od minimum 5 lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl