Trwa ładowanie...
faktura
10-08-2009 06:53

Firma może skorygować e-faktury na papierze

Przedsiębiorca ma prawo stosować faktury elektroniczne,
nawet jeśli użytkowany przez niego system informatyczny
nie pozwala na wystawianie korekt i duplikatów przez Internet.

Firma może skorygować e-faktury na papierzeŹródło: Jupiterimages
d47ri0x
d47ri0x

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 sierpnia 2009 r.

Sprawa była efektem wniosku o interpretację, z którym wystąpiła spółka Emig. Wyjaśniła ona, że sprzedaje towary kontrahentom krajowym. Ponieważ wystawia dużo faktur, chciałaby stosować dokumenty elektroniczne. W tym celu planuje wykorzystać dopuszczony przez przepisy system wymiany danych elektronicznych (tzw. EDI). Niestety, jego funkcjonalność nie przewiduje możliwości przesyłania faktur korygujących ani duplikatów w formie elektronicznej. Dlatego strony zamierzają wystawiać te dokumenty w formie papierowej. Spółka zapytała, czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami.

Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że w takiej sytuacji spółka w ogóle nie może rozpocząć stosowania faktur elektronicznych. Jej zdaniem wynika to z § 5 rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (DzU nr 133, poz 1119). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych i przesłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie. Ust. 2 stanowi natomiast, że jeśli przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie dokumentu w formie elektronicznej (w szczególności w razie cofnięcia przez odbiorcę faktur zgody na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej), podatnik wystawia korektę lub duplikat w formie papierowej, zamieszczając na nim adnotację, że odpowiednio faktura korygująca lub duplikat faktury dotyczy e-faktury.

Zdaniem IS § 5 ust. 2 rozporządzenia może być jednak stosowany tylko, gdy przeszkody mają charakter przejściowy, incydentalny. Izba nie zgodziła się ze stanowiskiem spółki, że dotyczy on wszelkich sytuacji, w których z przyczyn technicznych nie można przesłać faktury korygującej lub duplikatu drogą elektroniczną.

d47ri0x

Sprawa trafiła do sądu. _ Nie ma podstaw, aby zawężać interpretację § 5 ust. 2 rozporządzenia w sposób zaprezentowany przez Izbę Skarbową. Za wykładnią przedstawioną przez spółkę przemawia nie tylko brzmienie polskich przepisów, ale i przepisy dyrektywy w sprawie VAT _- powiedział Tomasz Siek, doradca podatkowy reprezentujący Emig.

Sąd zgodził się z jego argumentami i uchylił interpretację. Potwierdził stanowisko spółki, że brak możliwości wystawiania korekt i duplikatów w formie elektronicznej ze względu na ograniczenia funkcjonalności systemu informatycznego nie uniemożliwia rozpoczęcia stosowania e-faktur.

To już kolejne korzystne dla podatników orzeczenie w takiej sprawie. Co do tego problemu wypowiedział się już m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 września 2009 r. (sygn. I FSK 163/08). Stwierdził, że z § 5 ust. 2 rozporządzenia nie wynika wyraźnie, by dotyczył on jednorazowych i przemijających przeszkód. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że faktury korygujące i duplikaty wystawiane są z zasady w sytuacjach wyjątkowych. Dlatego uznanie, że braki systemu zalecanego przez Radę WE nie są przeszkodą techniczną, o której mowa w § 5 ust. 2 rozporządzenia, byłoby nie tylko interpretacją zawężającą, ale także utrudniającą podatnikom posługiwanie się nowoczesnymi technikami wystawiania i przesyłania faktur (sygn. III SA/Wa 650/09).

Konrad Piłat
Rzeczpospolita

d47ri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ri0x