Trwa ładowanie...

Firmy chcą wsparcia przy zatrudnianiu absolwentów

Przedsiębiorcy niechętnie przyjmują do pracy absolwentów tuż po studiach. Oczekują działań pomocowych ze strony rządu w postaci ulg czy dofinansowania w zamian za ich zatrudnianie. Takie wnioski płyną z przeprowadzonego przez Rzetelną Firmę badania dotyczącego rynku pracy.

Firmy chcą wsparcia przy zatrudnianiu absolwentów
d4cgkz2
d4cgkz2

Z tym jednak nie jest najlepiej. Aż 55 proc. pracodawców ma problem, aby w procesie rekrutacji znaleźć odpowiedniego kandydata. Potencjalnym pracownikom najbardziej brakuje przede wszystkim dodatkowych umiejętności i przebytych szkoleń, na co zwróciło uwagę 22 proc. respondentów. Przeszkodą w zdobyciu pracy mogą być także brak znajomości obsługi komputera, niewystarczające umiejętności językowe oraz brak prawa jazdy. Jedynie 16 proc. nie ma problemów przy poszukiwaniach pracowników wśród absolwentów.

W przypadku zatrudnienia młodego pracownika, firma inwestuje w jego rozwój, tak aby stawał się dla niej coraz bardziej efektywny. Wiąże się to ze sporymi wydatkami finansowymi. Co więcej, koszty rodzi samo stworzenie i późniejsze utrzymanie miejsca pracy.

d4cgkz2

W 2012 roku koszty pracy w Polsce wyniosły 7,4 euro za godzinę (30,25 – kurs z 31.12.2012), przy średniej unijnej 23,4 euro (95,66 zł). Większą część 6,2 euro ( 25,35 zł) stanowiły płace, a pozostałe1,2 euro (4,9 zł) to tzw. koszty pozapłacowe. W całej UE najgłębiej do kieszeni muszą sięgać firmy w sektorze biznesowym, budownictwie i usługach. Wiele firm było by jednak skłonnych zatrudniać absolwentów uczelni wyższych, jednak jak pokazuje badanie, oczekują one pewnych udogodnień ze strony rządu. 29 proc. respondentów chciałoby w zamian otrzymać zwolnienie ze składek ZUS, zaś dla kolejnych 25 proc. najlepszym rozwiązaniem byłyby ulgi podatkowe. Przedsiębiorcy oczekują także chociażby dopłat do stanowisk pracy (23 proc.) oraz dofinansowania programów szkoleniowych dla pracowników (16 proc.).

- Wsparcie przedsiębiorców ze strony rządowej z pewnością przyczyniłoby się do zniesienia bariery w zatrudnianiu nowych pracowników, a tym samym zmniejszyłoby liczbę bezrobotnych absolwentów - mówi w oficjalnym komentarzu do wyników badań Waldemar Sokołowski, Prezes Rzetelnej Firmy.

Warto bowiem stawiać na młodych pracowników. Zdaniem Marty Waligórskiej, Manager Działu Rekrutacji w State Street stanowią oni ogromny potencjał dla firm, który należy odpowiednio „oszlifować”, by zaczął przynosić wymierne korzyści.

d4cgkz2

- Rekrutacja talentów jest kluczowym aspektem, szczególnie dla firm charakteryzujących się dynamicznym rozwojem. W porównaniu z innymi krajami w Polsce jest bowiem wielu zdolnych, młodych ludzi. Mimo iż wkraczają oni do organizacji bez praktycznych umiejętności oraz wiedzy sektorowej, stanowią ogromny potencjał pod względem talentu. Dlatego dużo inwestujemy w młodych ludzi oferując im kompleksowe, a zarazem personalizowane programy szkoleniowe. Takie podejście przynosi wymierne efekty, widzimy jakie sukcesy odnoszą na obejmowanych przez siebie stanowiskach – komentuje Marta Waligórska. Ewentualne finansowe wsparcie szkoleń czy programów rozwojowych ze strony rządu, mogło by zachęcić wiele innych firm do podobnych inwestycji w kapitał ludzki.

50 mln na staże dla studentów

Przedsiębiorcy i uczelnie mogą szukać pomocy w dofinansowaniu młodych pracowników m.in. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które koordynuje program wparcia firm w szkoleniu studentów. Na ten cel przeznaczono 50 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, co ma wystarczyć dla co najmniej 10 tys. osób.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie uczelnie wyższe, które wraz z pracodawcami utworzą odpowiednie programy stażowe dla studentów dziennych. Szczególnie pożądane są zgłoszenia z kierunków związanych z matematyką, ekologią i odnawialnymi źródłami energii. Twórcy konkursu planują nagrodzić wsparciem propozycje stażów trwających przynajmniej 3 miesiące. Taka ich długość pozwala sądzić, że stażysta będzie miał szansę pozostania w firmie, już tako pełnoetatowy pracownik.

Badanie telefoniczne „Zapotrzebowanie na rynku pracy” zostało przeprowadzone przez Rzetelną Firmę w październiku 2013 roku na reprezentatywnej grupie 500 współpracujących z nią przedsiębiorców.

KK,AS,WP.PL

d4cgkz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cgkz2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj