Firmy uciekają przed ZUS

Niemal co trzecia osoba zatrudniona w małej i średniej firmie
otrzymała w ciągu ostatnich dwóch lat propozycję przejścia z etatu na umowę-zlecenie, o dzieło lub samozatrudnienie, wynika z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) dla
"Rzeczpospolitej".

Firmy uciekają przed ZUS
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

05.06.2013 | aktual.: 05.06.2013 14:10

Niemal co trzecia osoba zatrudniona w małej i średniej firmie otrzymała w ciągu ostatnich dwóch lat propozycję przejścia z etatu na umowę-zlecenie, o dzieło lub samozatrudnienie, wynika z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) dla "Rzeczpospolitej".

Co więcej - 8,5 proc. firm złożyło taką ofertę ponad 50 proc. zatrudnionych przez siebie osób. Ale badanie wykazało też, że w 40 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie ma jeszcze umów cywilnoprawnych; wszyscy pracują na etatach, a 30 proc. pracodawców zaproponowało pracownikom w ciągu ostatnich dwóch lat przejście z kontraktu czasowego na umowę na czas nieokreślony.

Wciąż dominującą formą zatrudnienia jest więc stały etat. Z niemal 15,3 mln pracujących osób blisko 8,8 mln, tj. prawie 60 proc., ma zawartą właśnie umowę na czas nieokreślony. Kolejne 3,3 mln to pracodawcy lub osoby pracujące na własny rachunek. Na czas określony (w tym są też czasowe umowy o pracę) pracuje 3,1 mln Polaków.

- Firmy są poddawane rynkowej presji i reagują na rosnące koszty pracy. Koniunktura jest coraz słabsza i niepewna, a rząd podniósł składkę rentową do ZUS, zauważa Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Nie dziwi go zatem, że coraz więcej pracodawców stara się ograniczać koszty.

(AS)

Źródło artykułu:PAP
zusprawozatrudnienie pracownika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (750)