Firmy z Pomorza inwestowały, Mazowsze liderem budownictwa
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wśród firm przemysłowych kryzys najlepiej zniosły przedsiębiorstwa na Pomorzu. To jedyny region, w którym nie było zahamowania inwestycji.
Na pozycję lidera przedsiębiorczości zdecydowanie wysuwa się Pomorskie – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. – Tamtejsze firmy drugi rok zwiększały nakłady inwestycyjne w tempie sięgającym 40 proc. Ich rentowność była też nieco wyższa niż w całym kraju.
Liderzy wzrostu
GUS opublikował właśnie informację na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województw w zeszłym roku. Wynika z niej, że przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego zatrudniające ponad 50 osób wytworzyły 5,9 proc. krajowej produkcji sprzedanej przemysłu i 5,4 proc. produkcji sprzedanej budownictwa. Jako jedyne w kraju w zeszłym roku inwestowały więcej niż dwa lata temu.
Z danych GUS wynika, że nakłady w Pomorskiem wyniosły 7413,2 mln zł, czyli 7,9 proc. kwoty inwestycji w całym kraju. Ponad połowę z tych pieniędzy wydano na urządzenia techniczne i narzędzia. – Często jest tak, że w regionie wystarczy, by jedno lub dwa sztandarowe przedsiębiorstwa inwestowały czy zmieniły właściciela, aby zostały zaburzone dane statystyczne – zaznacza Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP. O świetnym wyniku województwa pomorskiego zdecydowały zapewne inwestycje Lotosu i Energi.
W całym kraju produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w 2009 r. w stosunku do 2008 r. była niższa o 3,2 proc. To dane w ujęciu nominalnym (comiesięczne wyniki produkcji podawane są w ujęciu realnym). Spadek odnotowano w 11 regionach. Największy wzrost miał miejsce w woj. lubuskim i podlaskim. W woj. łódzkim produkcja sprzedana przemysłu utrzymała się na poziomie z poprzedniego roku. Lider pod względem wzrostu, czyli woj. lubuskie, wytwarza jednak niespełna 3 proc. całej krajowej produkcji.
Mazowsze buduje
Z danych GUS wynika, że ponad połowę produkcji sprzedanej zarówno przemysłu, jak i budownictwa sprzedały firmy mające siedzibę w trzech województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.
– Gdy podajemy dane o wynikach firm w województwach, to właściwie mówimy o tych, które są w nich zarejestrowane, a nie o tych, które na ich terenie działają – przypomina Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku. – Dlatego najwyższy udział ma Mazowsze.
Udział tego województwa w produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł w ubiegłym roku 20,6 proc. W produkcji sprzedanej budownictwa było to 32,5 proc., czyli niemal jedna trzecia wyniku całego kraju.– Gdy patrzymy na wzrost wartości produkcji budowlanej w zeszłym roku, który był największy w woj. śląskim, lubuskim i zachodniopomorskim, i wiemy, że większość to inwestycje infrastrukturalne, to możemy się pokusić o wniosek, że w tych regionach sprawnie wykorzystano w zeszłym roku pieniądze unijne – dodaje Tarnawa.
Spadkowi produkcji sprzedanej przemysłu towarzyszył spadek zatrudnienia w przemyśle przeciętnie o 5,5 proc. Zwalniano we wszystkich województwach. Najbardziej na Podkarpaciu – spadek o 9,3 proc, najmniej na Śląsku – o 2,4 proc.
PARKIET
Aleksandra Fandrejewska