Firmy z tych branż będą zatrudniać. Tu warto szukać teraz pracy
Instytucje sektora publicznego oraz firmy z branży transport, logistyka i komunikacja będą przyjmować nowych pracowników. Najgorzej pod tym względem będzie w sektorze budownictwo i produkcja przemysłowa. Według Barometru Manpower Perspektywy Zatrudnienia dla drugiego kwartału 2013 r. to właśnie w firmach z tych branż na wzrost zatrudnienia nie można liczyć.
Polecamy: Ogromne zwolnienia. W jakich firmach?
Z raportu wynika, że pracodawcy pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia. Już drugi kwartał z rzędu otrzymywane dla Polski wyniki znajdują się na najniższym poziomie od drugiego kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badania w Polsce.
Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 9 proc. firm, 15 proc. planuje redukcję etatów, a 73 proc. brak zmian personalnych.
- Negatywne nastroje przedsiębiorców w innych krajach, a także obawy o dalsze rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego w strefie euro, sprawiają, że przed osobami poszukującymi pracy rysuje się niezbyt optymistyczny scenariusz - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Group w Polsce.
- Jednocześnie rośnie zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, rozwiązania te ułatwiają dostosowanie się do panującej obecnie na rynku pracy niepewnej sytuacji. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Pracodawcy nadal bowiem poszukują pracowników, którzy zapewnią rozwój ich przedsiębiorstwom. Być może sytuacja zacznie zmieniać się na lepsze po drugim kwartale. Jednak, na podstawie obserwacji rynku możemy ocenić, że poprawa nie nastąpi wcześniej, niż przed nastaniem czwartego kwartału - wyjaśnia Iwona Janas.
Największy optymizm – jeśli chodzi o plany zatrudnienia nowych pracowników - widoczny jest w sektorach: transport/ logistyka/ komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Ostrożne plany mają pracodawcy z sektorów restauracje/ hotele, a także w instytucjach sektora publicznego. Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorach: kopalnie/ przemysł wydobywczy, budownictwo, produkcja przemysłowa, energetyka/ gazownictwo/ wodociągi, a także rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo. Prognoza netto zatrudnienia dla sektora finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/usługi wyniosła 0 proc.
- Prognoza zatrudnienia dla sektorów budownictwo oraz produkcja przemysłowa pozostaje ujemna już trzeci kwartał z rzędu. To branże, które są zazwyczaj papierkiem lakmusowym dla całego rynku. Najbliższe miesiące pokażą w jakim stopniu obserwowane w nich spadki będą miały przełożenie na przyszłą sytuację również w innych sektorach - komentuje Iwona Janas.
W zestawieniu z wynikami dla pierwszego kwartału 2012 r. prognozy są niższe w ośmiu z dziesięciu badanych sektorów. Największe spadki odnotowano dla budownictwa - o 24 pkt. proc, a także dla sektora kopalnie/ przemysł wydobywczy - o 17 pkt. proc. W zestawieniu globalnym, wyniki raportu pokazują, że większość pracodawców na świecie przewiduje zwiększenie zatrudnienia w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 29 z 42 badanych krajach. Najbardziej optymistyczne prognozy na świecie dotyczą pracodawców na Tajwanie (+35 proc.), w Indiach (+27 proc.), Brazylii (+21 proc.) i Meksyku (+20 proc.).
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które ma na celu zmierzenie intencji pracodawców związanych ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie przeprowadzane jest od ponad 50 lat i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie.
AK/WP.PL