Fiskus weźmie dwa razy, a ty zapłacisz odsetki
Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał stanowisko, w którym nakazuje firmom odprowadzać podatek od wykupionych dla pracowników pakietów medycznych. Teraz pojawia się problem korekty rozliczeń. Ministerstwo Finansów oczekuje zapłaty podatków od dwóch stron postępowania - płatnika i podatnika. Zapłacą również zaległe odsetki.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznie przesądził, że od otrzymanych przez pracownika pakietów medycznych należy się danina. Zdaniem sądu i fiskusa, niezależnie czy podatnik z takiej opieki skorzysta, to przychód powstaje już w momencie otrzymania uprawnienia do korzystania z usług medycznych.
Jak informuje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Finansów czeka na zaległy podatek, więc płatnik ma obowiązek złożyć niezbędną korektę PIT. Ma wtedy prawo odprowadzenia zaległego podatku wraz z odsetkami powstałymi od dnia, w którym minął termin zapłaty.
Jeśli płatnik tego nie zrobi, to Ministerstwo Finansów zapowiada, że wszczęte zostaną postępowania podatkowe.
Co gorsze, z ministerialnej interpretacji przepisów i wyroku NSA wynika, że odpowiedzialność za nieodprowadzony od pakietu medycznego podatek ponosi również pracownik przedsiębiorstwa. Nie ma znaczenia, czy pracodawca pobrał zaliczkę na poczet podatku od wykupionej usługi medycznej. Nie chroni go również art. 26 ordynacji podatkowej, który zakłada, że podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności do wysokości zaliczki, jaką powinien odprowadzić płatnik-pracodawca.
Zdaniem ministerstwa podatnik musi uwzględnić ten dodatkowy dochód w swoim zeznaniu podatkowym i zapłaty daniny. Jeśli tego nie zrobił, teraz ma czas na złożenie korekty. W przeciwnym razie grozi mu kara od skarbówki. Ministerstwo Finansów nie potrafi uzasadnić, dlaczego art. 26 nie ma zastosowania w takiej sytuacji. Eksperci podatkowi nie zgadzają się natomiast z taką interpretacją przepisów.