Fitch potwierdza rating Polski na poziomie A minus, z perspektywą stabilną (opis)

18.03. Warszawa (PAP) - Fitch potwierdza długoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie A minus, a w walucie krajowej na poziomie A - podała agencja w piątkowym...

18.03.2011 | aktual.: 18.03.2011 17:23

18.03. Warszawa (PAP) - Fitch potwierdza długoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie A minus, a w walucie krajowej na poziomie A - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingów jest stabilna. Agencja zaznacza, że jeżeli nie uda się przeprowadzić trwałej konsolidacji finansów publicznych, może to negatywnie wpłynąć na ratingi. Zdaniem Fitch Polska nie sprowadzi deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 r.

"Ratingi Polski wspierane są przez wzrost gospodarczy, stabilność makroekonomiczną oraz wiarygodną politykę pieniężną i płynny kurs walutowy, znaczną elastyczność fiskalną, relatywnie silny sektor bankowy i stabilną sytuację polityczną" - powiedział Ed Parker, Szef Zespołu krajów wchodzących w skład regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

"Jednak Fitch jest coraz bardziej zaniepokojony niekorzystnymi trendami w finansach publicznych. Brak wdrożenia trwałego planu konsolidacji finansów publicznych może skutkować podjęciem negatywnych decyzji ratingowych" - dodał Parker.

Zdaniem agencji Polska nie sprowadzi deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 r.

"Na rok 2011 Fitch przewiduje spadek deficytu do poziomu 5,8 proc. PKB, dzięki podjętym krokom fiskalnym (1 proc. PKB), cyklicznemu wzrostowi i redukcji w transferach do prywatnych funduszy emerytalnych (0,7 proc. PKB w 2011 i 1 proc. w pełnym roku). Na rok 2012 Fitch prognozuje dalszy spadek deficytu do poziomu 4 proc. PKB" - napisano w komunikacie.

"Co istotne, rząd zapowiedział, że oszczędności z tytułu redukcji transferów do OFE zostaną przeznaczone na obniżenie deficytu. To by sugerowało zmianę średnioterminowych poziomów deficytu do 3,5 proc. w roku 2012 oraz 1,9 proc. w 2013 r. Jednak te cele nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone" - dodano.

Agencja zaznacza, że jeżeli nie uda się przeprowadzić trwałej konsolidacji finansów publicznych, może to negatywnie wpłynąć na ratingi.

"Dodatkowe kroki będą konieczne, aby osiągnąć taką redukcję deficytu, a ponadto istnieje ryzyko ich implementacji, (na co mogą mieć wpływ październikowe wybory do parlamentu). Jednak Fitch oczekuje, że nawet w przypadku umiarkowanych problemów, silna konsolidacja fiskalna jest prawdopodobna, co powinno doprowadzić do trwałej obniżki deficytu. Powinno to być wystarczające do uniknięcia negatywnych zmian ratingu" - napisano w komunikacie.

"Jeśli chodzi o przyszłe czynniki mające wpływ na rating Polski, to kolejne odchylenie od celów budżetowych oraz brak wdrożenia planu konsolidacji finansów, a co za tym idzie stabilizacji, a następnie obniżki wskaźnika długu do PKB, może skutkować negatywnymi decyzjami dotyczącymi ratingów. Dodatkowo, pojawienie się napięć na krajowym rynku długu oraz osłabienie możliwości rządu finansowania się na tym rynku, znaczący spadek napływu kapitału i refinansowania zewnętrznego zadłużenia, co doprowadzi do trwałego spadku rezerw walutowych, na przykład z powodu znaczącego pogorszenia się sytuacji w strefie euro, również będzie negatywne dla ratingów" - napisano w komunikacie.

"Z kolei w średnim okresie może się pojawić pozytywna presja na rating, w przypadku wdrożenia reform strukturalnych, które zwiększą potencjale tempo wzrostu gospodarki i przyspieszą konwergencje dochodów z krajami Unii oraz z grupy porównawczej" - dodano.

WZROST PKB 3,9 PROC. W '11, 4,3 PROC. W '12

Agencja prognozuje, że wzrost PKB w 2011 r. wyniesie 3,9 proc., a w 2012 r. będzie to 4,3 proc.

"Wzrost gospodarczy wraz z niską inflacją i niskimi stopami procentowymi wspierają wiarygodność oraz profil zadłużenia Polski. Średni wzrost PKB w ostatnich 5 latach wyniósł 4,6 proc. w porównaniu do średniej dla Unii wynoszącej 1,4 proc. Fitch prognozuje wzrost PKB o 3,9 proc. w 2011 oraz 4,3 proc. w 2012. Pomimo to, PKB na mieszkańca jest znacząco poniżej mediany dla krajów z ratingami w kategorii A, a warunki prowadzenia działalności gospodarczej są relatywnie słabe" - napisano. (PAP)

fdu/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansedługpkb
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)