Trwa ładowanie...
dn34lw4
dn34lw4

Fitch potwierdził ratingi BBB-/A(pol) dla obligacji MPK Łódź

Warszawa, 15.07.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził rating długoterminowy w walucie krajowej na poziomie BBB- oraz krajowy rating długoterminowy na poziomie A(pol) dla programu emisji obligacji przychodowych wyemitowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. (MPK), podała agencja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dn34lw4

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla nasze oczekiwanie, że płynność programu oraz jego zabezpieczenia pozostaną dobre aż do pełnego wykupu obligacji oraz, że program jest skutecznie oddzielony od pozostałego ryzyka operacyjnego spółki" - czytamy w komunikacie.

Według agencji, Łódź wypłaca spółce regularnie wynagrodzenie za usługi przewozowe Łódzkim Tramwajem Regionalnym (ŁTR), na którego budowę MPK wyemitowało obligacje przychodowe o początkowej wartości 166 mln zł.

"Do wykupu pozostają obligacje na kwotę 94 mln zł, co stanowiło 36% zadłużenia spółki na koniec maja 2016 r. Wynagrodzenie to razem z ustalonymi corocznymi dokapitalizowaniami spółki przez miasto znacznie przewyższają roczne zobowiązania wobec obligatariuszy obligacji przychodowych" - czytamy także.

dn34lw4

Fitch prognozuje, że do 2021 r. wynagrodzenie za usługi ŁTR oraz dokapitalizowania MPK będą przewyższać co najmniej 1,7 raza roczne zobowiązania z tytułu obsługi obligacji przychodowych, co ogranicza ryzyko dla obligatariuszy.

"Zakładamy również, że dobra płynność programu obligacji przychodowych utrzyma się aż do wykupu obligacji w 2030 r. W ostatnim okresie rozliczeniowym (czerwiec 2015 r. - maj 2016 r.) miasto przekazało spółce łącznie 30,9 mln zł, kwotę trzykrotnie wyższą niż zobowiązania z tytułu obsługi obligacji (9,7 mln zł)" - podkreślono w materiale.

MPK jest podmiotem wewnętrznym świadczącym usługi transportu publicznego na terenie Łodzi i z tego powodu ma strategiczne znaczenie dla miasta, jedynego właściciela spółki. Zdaniem Fitcha, miasto jest zobowiązane do zapewnienia zdolności finansowej MPK, w tym do dodatkowego wsparcia finansowego w razie potrzeby.

(ISBnews)

dn34lw4

Podziel się opinią

Share
dn34lw4
dn34lw4