Trwa ładowanie...
d3whtl8
13-06-2016 11:32

Fitch potwierdził ratingi BBB i A+(pol) Płocka, perspektywa stabilna

Warszawa, 13.06.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej (IDR) Płocka na poziomie BBB oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A+(pol), podała agencja ratingowa. Perspektywa ratingów jest stabilna.

Share
d3whtl8

Fitch potwierdził również rating dla zadłużenia w walucie krajowej BBB oraz długoterminowy rating krajowy A+(pol) dla zwykłych niezabezpieczonych obligacji wyemitowanych przez Płock na kwotę 58 mln zł oraz 86,9 mln zł.

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki finansowe miasta zgodnie z podstawowym scenariuszem Fitch oraz oczekiwaniami Fitch, że miasto utrzyma wyniki operacyjne w średnim okresie, które będą wspierane przez działania mające na celu utrzymanie kontroli kosztów" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Fitch, nowe podejście administracji Płocka w kierunku bardziej zorientowanym na kontrolę kosztów może skutkować zmniejszeniem zapotrzebowania na nowy dług w średnim okresie. Celem nowego skarbnika (od kwietnia 2015 r.) jest stopniowe zwiększanie nadwyżki operacyjnej miasta, głównie przez zwiększenie kontroli wydatków operacyjnych. Agencja uważa, że lepsza kontrola wydatków operacyjnych pomoże w stabilizacji wyników operacyjnych w latach 2016-2018 z marżą operacyjną wynoszącą średnio 8% i nadwyżką operacyjną 1,4 razy wyższą od obsługi zadłużenia.

"Fitch oczekuje, że zadłużenie bezpośrednie miasta w latach 2016-2018 pozostanie umiarkowane na poziomie około 70% dochodów bieżących (w 2015 r.: 500 mln zł czyli 69%). Prognozujemy umiarkowany wzrost długu w tym okresie w wyniku inwestycji, które będą w dużym stopniu współfinansowane z budżetu UE. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej powinien pozostać na poziomie 10-11 lat, zgodnie z ostatecznym terminem zapadalności długu" - czytamy dalej.

W wieloletniej prognozie finansowej Płock zakłada wydatki majątkowe średnio na 170 mln zł rocznie w latach 2016-2018. Zdaniem Fitch inwestycje w około 50% będą finansowane z dochodów majątkowych, głównie dotacji unijnych, natomiast reszta finansowania może pochodzić z dochodów własnych miasta i nowego długu.
(ISBnews)

d3whtl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3whtl8
d3whtl8