Fitch potwierdził ratingi Polski; ich perspektywa jest stabilna

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła w piątek ratingi Polski i wskazała, że ich perspektywa jest stabilna. Według agencji polska gospodarka w tym roku wzrośnie o 3 proc., a w przyszłym roku o 3,2 proc.

W komunikacie podano, że agencja Fitch Ratings potwierdziła rating długoterminowy Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz długoterminowy w walucie krajowej odpowiednio na poziomie "A-" oraz na poziomie "A". Perspektywa obydwu ratingów jest stabilna. Ratingi dla obligacji Skarbu Państwa w walucie zagranicznej oraz krajowej również zostały potwierdzone odpowiednio na poziomie "A-" oraz "A".

Analitycy uważają, że polska gospodarka wykazała się wysoką odpornością i stabilnością. "Fitch prognozuje, że realny PKB wzrośnie do 3 proc. w 2014 i do 3,2 proc. w 2015 z 1,6 proc. w 2013. Będzie to wzrost wyższy od średniej dla strefy euro oraz średnich w regionie, jednak nieznacznie poniżej mediany dla kategorii +A+" - wyjaśniono.

Zdaniem Fitcha czynniki wzrostu naszej gospodarki prawdopodobnie przesuną się z eksportu netto w stronę popytu wewnętrznego, w miarę przyspieszenia konsumpcji prywatnej oraz inwestycji sektora prywatnego. "Inwestycje publiczne również mogą się przyczynić do wzrostu, w miarę jak środki - 106 miliardów euro (25 proc. rocznego PKB) z nowej perspektywy unijnej (na lata 2014-2020) - zaczną powoli być wykorzystywane" - dodano.

Zastrzeżono jednak, że Polska pozostaje wrażliwa na rozwój sytuacji w strefie euro ze względu na mocne powiązania handlowe i finansowe.

Fitch oszacował, że dług publiczny brutto spadnie do 50 proc. PKB w 2014 r. z szacowanego poziomu 58 proc. PKB w 2013 r., co jest zgodne z medianą dla kategorii "A". Stanie się tak dzięki transferowi z OFE do ZUS i umorzeniu obligacji skarbowych i innych instrumentów o szacunkowej wartości 8,5 proc. PKB. Powinno to pomóc obniżyć deficyt do poziomu nieznacznie poniżej 3 proc. PKB w 2015 r. z 4,6 proc. PKB szacowanego w 2013 r. Fitch zakłada, że Trybunał Konstytucyjny nie podważy głównych założeń reformy emerytalnej.

W komunikacie wskazano, że deficyt na rachunku bieżącym spadł do szacunkowo najniższego poziomu od 18 lat i wyniósł 1,4 proc. PKB w 2013 r. Agencja przewiduje, że w latach 2014-15 deficyt na rachunku bieżącym zwiększy się do około 2 proc. PKB w miarę wzrostu importu, ale pozostanie poniżej historycznej średniej w wysokości 4-4,5 proc. PKB.

"Kolejnym czynnikiem pozytywnym jest fakt, że 22 proc. zobowiązań zewnętrznych Polski stanowią pożyczki pomiędzy firmami matkami i ich spółkami córkami; podobny poziom występuje w krajach z grupy porównawczej" - napisano.

Dodano, że dzięki wiarygodnej polityce monetarnej oraz płynnemu kursowi i braku znaczącej nierównowagi makroekonomicznej, Polska ma nadal dostęp do 34 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej z MFW (FCL). "Te czynniki pomogły rządowi sfinansować połowę swoich potrzeb pożyczkowych na korzystnych warunkach na ten rok już do końca stycznia" - zaznaczono.

Fitch ostrzegł jednak, że wzrost udziału inwestorów zagranicznych (po transferze z OFE do ZUS) wśród nabywców obligacji skarbowych do 41 proc. z 33 proc. rodzi ryzyko związane ze zmiennością rynku w przypadku pogorszenia się nastawienia inwestorów zagranicznych do Polski. Według Fitcha relatywnie silny czynnik ratingu Polski to nasz sektor bankowy.

Fitch zakłada, że polityka fiskalna Polski będzie miała na celu wyjście z procedury nadmiernego deficytu w uzgodnionym terminie, który został przesunięty przez Komisję Europejską do roku 2015 (z 2014 r). Nowa reguła wydatkowa może pomóc w powstaniu stabilnych, niskich i antycyklicznych budżetów w przyszłości. Zdaniem agencji do oceny wpływu reguły na wiarygodność państwa konieczne jest sprawdzenie jej skuteczności w praktyce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)