Ford nie odzyska 10 mln złotych

W sprawach o opłaty od koncernów motoryzacyjnych zapadają całkowicie odmienne wyroki.
Różni je nie tylko sentencja, ale również uzasadnienia.

Ford nie odzyska 10 mln złotych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

O ile przed tygodniem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przepis, na podstawie którego Fiatowi, Renault i Hyundaiowi wymierzono opłaty za brak sieci recyklingu, jest niekonstytucyjny, o tyle wczoraj, w analogicznej sprawie Forda, inny skład sędziowski stwierdził, że nie podziela wątpliwości w sprawie konstytucyjności przepisów ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W tej sytuacji pozostaje już tylko czekać na rozstrzygające stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

We wrześniu 2008 r. sprawę w WSA przegrał bowiem koncern Volvo. Z kolei trzy następne, wygrane w ubiegłym tygodniu przez inne firmy motoryzacyjne, spowodowały, że ze skargami kasacyjnymi wystąpi również główny inspektor ochrony środowiska.

Ford, który znalazł się w sytuacji identycznej jak pozostałe koncerny motoryzacyjne, zapłacił za brak pełnej sieci recyklingu w 2006 r. przeszło 10 mln zł. Ustawa, która nakładała takie sankcje niezależnie od stopnia pokrycia kraju siecią punktów zbierania pojazdów i ich demontażu, została w 2007 r. znowelizowana. GIOŚ nie uwzględnił jednak wniosku Forda, który właśnie na tej podstawie zażądał zwrotu nadpłaconej według firmy kwoty.

Sąd oddalił skargę Forda na tę decyzję. W przeciwieństwie do składu orzekającego w sprawach ze skarg Fiata, Renault i Hyundaia, nie zgodził się z tezą, że art. 2 ustawy nowelizującej, który nie objął nowymi rozwiązaniami roku 2006, naruszał konstytucyjną zasadę proporcjonalności.

_ Ustawa była skierowana do firm sprowadzających ponad 1000 pojazdów rocznie, a opłata 500 zł od sprzedanego samochodu, nakładana w razie braku pełnej sieci recyklingu, nie jest jakąś nieproporcjonalną sankcją i mieści się w zasadach działania rynku _- powiedział sędzia Łukasz Krzycki. _ Ustawodawca, który nie objął zmianą zasad dotyczących 2006 r., zajął stanowisko, że mimo krytycznej oceny wcześniejszych rozwiązań mają one zastosowanie do należności za 2006 r. _

Adwokat Aleksander Deptuła, reprezentujący spółkę Ford Polska, ocenił wyrok jako diametralnie rozbieżny z prokonstytucyjną interpretacją orzeczenia, które zapadło w zeszłym tygodniu. _ Sąd usankcjonował nierówność podmiotów znajdujących się w tej samej sytuacji _- powiedział “Rz”, zapowiadając skargę kasacyjną do NSA.

d.fr.
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)