Formacja ABCD i test strefy: 2376 – 2382 pkt

Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj dokładnie w rejonie intradayowej zapory popytowej: 2404 – 2408 pkt. Pierwsze minuty handlu upłynęły na obronie wskazanej strefy, jednak koniec końców wymieniony obszar ugiął się pod naporem podaży.

16.03.2010 08:22

Trzeba obiektywnie przyznać, że niedźwiedzie rzeczywiście zaatakowały z ogromnym impetem, a odzwierciedleniem tego ataku był błyskawiczny test kolejnej zapory popytowej: 2376 – 2382 pkt. Warto przypomnieć, że w jej rejonie przebiegała także dolna linia Pitchforka, wzmacniając tym samym znaczenie wsparcia Fibonacciego (skonstruowana na bazie wykresu intradayowego). Jak mogliśmy się przekonać, fala spadkowa rzeczywiście dokładnie tutaj wytraciła swój impet. Byki nie dopuściły zatem wczoraj do przełamania w/w zakresu.

Kolejne fazy notowań przebiegły pod znakiem ruchu bocznego, choć osobiście wydawało mi się, że z racji znalezienia się kontraktów w rejonie tak istotnego wsparcia – działania podejmowane przez kupujących będę charakteryzować się zdecydowanie większą ofensywnością. Bykom nie udało się jednak nawet dotrzeć do przełamanej wcześniej strefy: 2404 – 2408 pkt, która zaczęła pełnić na wykresie rolę bariery podażowej. Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2382 pkt, co stanowiło prawie półtoraprocentowy spadek wartości FW20H10 w stosunku do piątkowej ceny odniesienia.

Symetryczny układ ABCD, jaki pojawił się w piątek na wykresie kontraktów, rzeczywiście „sprowadził” słabość na warszawski parkiet. Kolejnym elementem sugerującym możliwość uformowania się ruchu korekcyjnego było naruszenie strefy: 2435 – 2442 pkt. Tym samym piątkowy atak podaży (nastąpił w końcowej fazie notowań) miał również wczoraj swoją kontynuację.
Niedźwiedziom bez trudu udało się zatem dotrzeć do strefy: 2376 – 2382 pkt, która spełniła w poniedziałek pokładane w niej nadzieje, gdyż właśnie tutaj impet fali spadkowej uległ wyczerpaniu. Wydaje się, że z racji stylu, w jakim byki rozegrały wczorajszą sesję za oceanem, wskazany zakres nie ulegnie – przynajmniej w początkowej fazie dzisiejszych notowań – naruszeniu i nadal będzie pełni rolę bariery popytowej.

Warto bowiem w tym kontekście nadmienić, że konsekwencją zanegowania zakresu: 2376 – 2382 pkt mógłby być nawet test przedziału: 2343 – 2348 pkt. Oczywiście niegdzie nie jest powiedziane wprost, że zanegowanie danej strefy cenowej Fibonacciego musi bezwzględnie doprowadzić do testu sąsiadującego z nią przedziału, niemniej dość często mamy jednak do czynienia z tego typu prawidłowościami na płynnych rynkach.
Skoro mowa o zakresie: 2343 – 2348 pkt, to należy wyeksponować fakt, iż w wymienionym rejonie cenowym przebiegają również dwie median lines (kolor czerwony i niebieski). Ta okoliczność wzmacnia jak wiadomo znaczenie zapory popytowej Fibonacciego. Dlatego właśnie wszystkie długie pozycje zamknąłbym z chwilą przełamania tej właśnie bariery cenowej. Inwestorzy nastawieni z kolei na handel intradayowy mogliby potraktować przełamanie przetestowanej wczoraj strefy: 2376 – 2382 pkt już jako krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Nie ukrywam jednak, że tak określona strategia powinna wiązać się ze stosowaniem bardzo ścisłych stopów. Nadal bowiem przewagę techniczną ma strona popytowa, a potencjał spadku wynikający ze wspomnianej już formacji ABCD nie jest specjalnie duży.
O stosunkowo ważnej zaporze podażowej, po przełamaniu której kontrakty powinny wejść w kolejną fazę ruchu wzrostowego napiszę nieco więcej w swoim pierwszym komentarzu online – załączając oczywiście stosowny wykres.

Podsumowując można stwierdzić, że nadal na rynku kontraktów obowiązuje sygnał kupna, choć bliskość ważnej zapory podażowej na S&P500: 1153 – 1155 pkt (koncentrują się tutaj projekcje harmonicznej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD) powinna uwrażliwić nas na wszelkie sygnały słabości płynące z wykresu amerykańskiego indeksu. Na razie takie wskazania nie są jeszcze generowane, niemniej byki mają obecnie problem ze sforsowaniem w/w przedziału cenowego. Ważna w tym kontekście może okazać się dzisiejsza reakcja rynku na komunikat ogłoszony po posiedzeniu FOMC (godz. 19.15 naszego czasu).

Paweł Danielewicz DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( kontraktybzwbk201003_16.pdf )

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)