Formacja wisielca
Wyczekiwana przez wielu inwestorów korekta wzrostów, jakie mają miejsce od początku tygodnia,
nastąpiła podczas czwartkowej sesji, ale jej charakter był przejściowy, a strona popytowa kolejny raz pokazała, że to ona dyktuje warunki na WGPW.
Grudniowe kontrakty rozpoczęły przedostatnią sesję w tym tygodniu od 53 pkt luki hossy (1 830 pkt; +2,92%). Na początku handlu nastąpiła lawinowa wyprzedaż, która doprowadziła do ustanowienia tuż po godzinie 10, dziennego minimum na 1 749 pkt (-1,63%). Szybko okazało się jednak, że strona popytowa w tym tygodniu jest zdecydowanie stroną dominującą i FW20Z08 bez większych problemów zaczęły odrabiać straty. O godzinie 13:30 kupującym udało się ustanowić dzienne maksimum na 1 838 pkt (+3,37%), a ostatecznie kontrakty serii grudniowej zakończyły czwartkowe notowania 0,95% wzrostem (1 795 pkt). Wczorajsza sesja była kolejną podczas której spadała LOP (o ok. 3 tys sztuk) i na zamknięciu wyniosła ok. 53,5 tys sztuk. Optymistyczne nastroje nie opuszczają także giełd w USA (DJIA +2,11%; S&P500 +2,58%; Nasdaq_Co +2,49%) co daje szansę na pozytywny początek dzisiejszej sesji.
Po wczorajszej sesji na wykresie kontraktów terminowych pojawiła się formacja wisielca, a w obozie kupujących pojawiły się pierwsze objawy braku wiary w dalsze wzrosty. Wymowa tej formacji jest negatywna, ale dopiero dzisiejsza sesja pokaże, jaki będzie finał. Zamknięcie dzisiaj poniżej wczorajszego korpusu (poniżej 1 795 pkt) będzie sygnałem potwierdzającym formację oraz będzie zapowiedzią spadków. Taki scenariusz komponuje się dobrze z wymową luk hossy, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich sesji. Przed wczorajszą sesją pojawiła się trzecia luka, jest to luka wyczerpania i w zasadzie można uznać ją jako ruch wyczerpujący wzrosty. Kursy kontraktów nie zdołały pokonać średniej ruchomej SK15, która aktualnie przebiega w okolicach 1 813 pkt. Znacząco zmieniła się sytuacja we wskazaniach oscylatorów. Stochastic bardzo szybko dociera do strefy wykupienia, co w najbliższym czasie będzie argumentem strony sprzedającej. MACD wygenerował sygnał kupna, który z kolei nie jest potwierdzony przez ADX, który zaczyna
opadać. Linie +DI i –DI przecięły się na korzyść kupujących, ale przy słabnącym ADX, bardziej prawdopodobny jest scenariusz okresu konsolidacji, niż trendu skośnego. Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze LOP. Ta podczas ostatnich 3 dni wzrostów spadała, podważając wiarygodność zwyżki kursów, dodatkowo podczas spadkowej części wczorajszej sesji LOP zaczęła ponownie wzrastać, informując o ponownym angażowaniu się pieniądza po krótkiej stronie rynku.