Fotyga: CETA ma kluczowe znaczenie dla polskich przedsiębiorców

CETA to porozumienie o kluczowym znaczeniu dla polskich przedsiębiorców - powiedziała w środę europosłanka PiS Anna Fotyga w trakcie środowej debaty poprzedzającej głosowanie nad ratyfikacją umowy handlowo-gospodarczej między UE i Kanadą przez Parlament Europejski.

15.02.2017 | aktual.: 15.02.2017 16:46

Zdaniem Fotygi, na podpisaniu CETA najbardziej skorzystają polscy producenci mebli, chemii gospodarczej, odzieży i dodatków (bez dzianin), różnych przetworów spożywczych, a także wyrobów z kauczuku, pojazdów nieszynowych i ich części czy tworzyw sztucznych.

"Prognozowany jest wzrost eksportu odzieży i dodatków odzieżowych oraz innych konfekcjonowanych artykułów włókienniczych, a także niektórych artykułów rolno-spożywczych, m.in. owoców i warzyw, cukrów i wyrobów cukierniczych oraz tytoniu i wyrobów tytoniowych" - powiedziała cytowana w komunikacie przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.

Dodała, że "umowa otworzy także nowe możliwości dla branży transportu morskiego, zwłaszcza dla polskich stoczni i przedsiębiorstw produkujących i remontujących urządzenia oraz specjalistyczne jednostki jak również dla transportu publicznego w związku z otwarciem rynku zamówień publicznych. To szansa dla polskich firm produkujących autobusy i pociągi".

Według niej CETA ma także szczególne znaczenie w zakresie transferów pracowników, zwłaszcza w kontekście realizowanych w Kanadzie polskich inwestycji w sektorze wydobywczym (np. KGHM).

"Ponadto w wyniku zawarcia umowy CETA firmy polskie i unijne, będą pierwszymi przedsiębiorstwami zagranicznymi, które uzyskają dostęp do kanadyjskiego rynku zamówień publicznych w stopniu, jakiego nie oferuje żadna inna umowa międzynarodowa zawarta przez Kanadę" - powiedziała.

Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA.

CETA zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.

Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)