Trwa ładowanie...
iran

Francuski Total przestał kupować irańską ropę

Francuska firma naftowa Total przestała kupować ropę od Iranu - poinformował w środę w Davos jej dyrektor generalny Christophe de Margerie, akcentując, że decyzję tę podjęto z uwagi na sankcje nałożone na Teheran przez Unię Europejską.

Share
Francuski Total przestał kupować irańską ropę
Źródło: AFP
d3ola1v

De Margerie wyraził jednocześnie sceptyczną opinię w sprawie tych sankcji, obejmujących m.in. stopniowe embargo na irańską ropę. - Myślę, że (irańska) ropa popłynie gdzie indziej. (...) Iran może udzielić rabatu, żeby to ułatwić i przyspieszyć, i nic się nie zmieni - powiedział.

Ujawnił też, że dotychczas Total kupował od Iranu ok. 80 tys. baryłek ropy dziennie.

Państwa UE porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu i zamrożenia aktywów irańskiego banku centralnego. Restrykcje mają zmusić Teheran do rozmów na temat jego kontrowersyjnego programu nuklearnego.

d3ola1v

W ramach sankcji zakazane ma być zawieranie przez członków UE nowych kontraktów na ropę z Iranu. Natomiast wcześniej zawarte długoterminowe kontrakty mają przestać obowiązywać od 1 lipca.

Państwa UE kupowały dotąd ok. 450 tys. baryłek irańskiej ropy naftowej dziennie, co stanowiło ok. 20 proc. ogółu produkcji irańskiej ropy.

Największym odbiorcą irańskiej ropy są Chiny, które nie zamierzają wycofywać się z umów z Iranem. Inni odbiorcy - jak Indie, Japonia i Korea Południowa - zasygnalizowali, że nie wstrzymają importu irańskiej ropy dopóki nie zapewnią sobie alternatywnych dostaw z innych źródeł.(PAP)

az/ mc/

d3ola1v

Podziel się opinią

Share
d3ola1v
d3ola1v