Trwa ładowanie...

Fundacja Dzieci Niczyje wspiera aktywizację zawodową młodych ludzi

18 tys. euro otrzymała Fundacji Dzieci Niczyje na realizację programu
"Accordeon Samodzielności", którego celem jest ułatwienie startu na rynku pracy młodym ludziom w
szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Akcję objęło patronatem MPiPS.

Share
Fundacja Dzieci Niczyje wspiera aktywizację zawodową młodych ludzi
Źródło: © Orlando Florin Rosu - Fotolia.com
d1uwh4c

W programie uczestniczy 20 młodych ludzi, których wybrała jeszcze w ubiegłym roku Fundacja Dzieci Niczyje. To młodzież, która wychowuje się poza rodzinami i jest szczególnie zagrożona bezrobociem. Wszyscy otrzymują wsparcie z zakresu rozwoju osobistego oraz opiekę psychologa. Celem akcji jest wsparcie procesu usamodzielnienia się podopiecznych Fundacji, którego zwieńczeniem są staże zawodowe w firmach w uczestniczących w programie.

18 tys. euro na wsparcie aktywizacji zawodowej młodych ludzi przekazali przedstawiciele Fundacji Accor w środę podczas uroczystości w Warszawie. Będą one przeznaczone na drugą edycję programu "Accordeon Samodzielności", którą Fundacja Dzieci Niczyje realizuje wspólnie z Fundacją Accor.

Podopieczni Fundacji w ramach "Accordeonu Samodzielności" biorą udział w szkoleniach podnoszących wiedzę i kompetencje, uczą się pracy w grupie, odbywają też wizyty w firmach oferujących staże. Jako stażyści otrzymują wynagrodzenie, a po zakończeniu stażu mają szanse na stałe zatrudnienie.

d1uwh4c

Podczas uroczystości przedstawiciele firm, które zaangażowały się w organizację staży dla uczestników programu, odebrali pamiątkowe dyplomy. Za wsparcie programu dziękował im m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który objął akcję honorowym patronatem.

"Zdecydowaliśmy się objąć patronatem tę akcję, bo pokazywanie dobrych przykładów i dobrych praktyk jest też naszą misją i naszym obowiązkiem. A to jest realny przykład społecznej odpowiedzialności biznesu (...)" - powiedział minister pracy.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że walka z bezrobociem wśród młodych jest "jednym z najważniejszych wyzwań dla Unii Europejskiej na najbliższe lata". Według ministra warto rozwijać te kompetencje, które będą poszukiwane przez pracodawców w najbliższych latach - chodzi przede wszystkim o przygotowanie do pracy w sektorze IT, ochronie zdrowia i opiece nad osobami starszymi oraz w dziedzinie usług. Kosiniak-Kamysz podkreślił też, że równie ważne są kompetencji "mniej formalne", takie jak elastyczność w podejmowaniu zatrudnienia czy umiejętność pracy w grupie.

Kosiniak-Kamysz apelował też o wypełnienie w zeznaniu podatkowym rubryki dotyczącej przekazania jednego procentu podatku na organizację pożytku publicznego. "Polska potrzebuje organizacji pozarządowych, potrzebuje trzeciego sektora i to nie jest abdykacja państwa - to jest uzupełnienie jego roli" - powiedział minister.

Pierwsza edycja "Accordeonu Samodzielności" odbyła się w 2 013 r. Uczestniczyło w nim 20 młodych ludzi; pełen program ukończyło 13 osób (część zrezygnowała z uczestnictwa w trakcie trwania), a siedem znalazło stałe zatrudnienie w firmach biorących udział w akcji. W ubiegłym roku na realizację programu Fundacja Accor przekazała 22 tys. euro.

(AS)

d1uwh4c

Podziel się opinią

Share
d1uwh4c
d1uwh4c