Fundusz Górnośląski uruchomił nową linię pożyczek dla MŚP
Należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz
Górnośląski SA uruchomił nową linię finansowania dla małych i
średnich firm. Przedstawiciele Funduszu liczą, że wobec ostatnich
kłopotów na rynkach finansowych, pożyczki z instytucji
samorządowej pozwolą małym firmom na realizację ich projektów.
_ Jesteśmy przekonani, że warunki przyznawania, jak i oprocentowanie pożyczki udzielanej przedsiębiorcom przez Fundusz będą atrakcyjniejsze od ofert banków komercyjnych _ - powiedziała rzeczniczka Funduszu, Ewa Grochowska.
W ostatnim czasie, w związku z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów przez banki, niektóre firmy musiały odłożyć swoje plany rozwojowe. Według rzeczniczki, w przypadku dobrze przygotowanych biznesplanów, takie przedsiębiorstwa mają szansę uzyskania pożyczki z działającego przy FG Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.
O pożyczki mogą ubiegać się firmy z woj. śląskiego, działające na rynku nie krócej niż rok. Małe przedsiębiorstwa mogą starać się o kwoty od 25 do 250 tys. zł, średnie od 50 do 500 tys. zł. Wymagany wkład własny to co najmniej 20 proc. wartości inwestycji, ale może to być również aport, a nie tylko gotówka.
_ Uzyskane w ten sposób środki, pożyczkobiorca będzie mógł przeznaczyć na finansowanie wydatków i zakupów o charakterze bieżącym oraz inwestycyjnym _- wyjaśniła rzeczniczka. Pożyczki będą udzielane maksymalnie na pięć lat.
Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.
W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Instytucja wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (ok. 270 pożyczek na kwotę ok. 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.
Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego z pieniędzy Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia, są umarzane.