Trwa ładowanie...
d39kn28

Fundusz Świadczeń Socjalnych jest kosztem firmy

Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mają obowiązek tworzenia Zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych.

d39kn28
d39kn28

Gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest stworzenie funduszu na zasadach określonych w ustawie o ZFŚS (Dz.U. Nr 70 poz.334 z 1996 r.) Drugą jest stosowanie swoich obowiązków wobec pracowników w formie uproszczonej, tzn. pracownikom, którzy raz w roku wykorzystali co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego, wypłacenie świadczenia urlopowego.

Pracodawca bardzo łatwo może uwolnić się z obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Procedura rezygnacji z ZFŚŚ uzależniona jest od tego, czy w zakładzie pracy stosowany jest układ zbiorowy pracy, czy regulamin wynagradzania. W pierwszym przypadku, aby zrezygnować z funduszu lub zmniejszyć wysokość odpisu wymagana jest zgoda związków zawodowych, ujęta w protokołach dodatkowych do układu zbiorowego pracy (brak zgody związków zawodowych powoduje, że zmiana w układzie zbiorowym nie obowiązuje). Protokół dodatkowy zawarty w układzie zbiorowym musi być zarejestrowany przez Okręgowego Inspektora Pracy i obowiązuje z dniem podpisania, nie wcześniej jednak, niż z dniem jego zarejestrowania. Brak zgody związków zawodowych bądź przedstawiciela pracowników powoduje, że nie można wprowadzić postanowień o nietworzeniu ZFŚS lub zmniejszaniu odpisu.

Po uzyskaniu akceptacji związków zawodowych bądź przedstawiciela pracowników pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników formie przyjętej w zakładzie pracy o zmianach w regulaminie wynagradzania. Zmiany wchodzą w życie po 14 dniach od przekazania informacji.

Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, aby zrezygnować z tworzenia funduszu i wypłacania świadczenia urlopowego ma obowiązek poinformować o tym swoich pracowników do 31 stycznia.

d39kn28

Odpisy na ZFŚS są kosztem pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przekazać - do 30 września danego roku - na wyodrębniony rachunek bankowy równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń za dany rok ( do 31 maja ma obowiązek wpłacenia kwoty stanowiącej co najmniej 75 % odpisów). Niewpłacenie tych kwot na odrębny rachunek Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych skutkuje tym, że kosztów tych nie można zaliczyć jako kosztów podatkowych.

Bożena Gadomska, księgowa Tax Care

d39kn28
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39kn28