Futures: atak podaży i błyskawiczna odpowiedź byków

W piątek niedźwiedziom udało się niemalże przetestować strefę: 2214 - 2217 pkt, gdzie między innymi koncentruje się zniesienie 61.8% ostatniego impulsu wzrostowego.

Warto nadmienić, że z punktu widzenia wykresu intradayowego przebiega tutaj także median line (szczegóły zaprezentuję w komentarzach online). Jest to jak wiadomo ważny czynnik, podwyższający wiarygodność każdej strefy cenowej Fibonacciego.

Jej zanegowanie zatem pogorszyłoby krótkoterminowy wizerunek wykresu, zapowiadając jednocześnie możliwość ponownego dotarcie kontraktów do obszaru wsparcia Fibonacciego: 2168 - 2175 pkt (wcześniej zwróciłbym jednak również uwagę na zieloną ML - plasującą się blisko wskazanego obszaru cenowego).

Obraz
© Wykres dzienny FW20H10

W piątek bykom udało się jednak zainicjować w porannej fazie notowań silny ruch odreagowujący. Tym samym początkowa przecena kontraktów (skutek nieoczekiwanej decyzji FED w sprawie poziomu stopy dyskontowej) bardzo szybko wytraciła swój impet. To z kolei oddala jak na razie scenariusz związany z możliwością przełamania strefy: 2214 - 2217 pkt.

Warto jednak nadmienić, że wykreowany ruch wzrostowy nie miał potwierdzenia w postaci wzrostu wolumenu obrotu. Był to zatem tylko spontaniczny zryw byków, inspirowany głównie wydarzeniami rozgrywającymi się na rynkach Eurolandu (tamtejsze indeksy przystąpiły bowiem bardzo szybko do odrabiania poranny strat wywołanych wspomnianą już decyzją FED).

Z załączonego wykresu wynika, że wspomniana inicjatywa byków została powstrzymana przez szarą median line. Przebiega tutaj także górna linia niebieskiego kanału trendowego. Chciałbym jednak podkreślić, że kluczowa zapora podażowa plasuje się na wykresie kontraktów dopiero w rejonie: 2299 - 2304 pkt, gdzie również występuje ważna linia Pitchforka. W tym kontekście warto podkreślić, że dopiero zanegowanie tak skonstruowanej bariery cenowej anulowałoby obowiązujący cały czas sygnał sprzedaży (mam tutaj oczywiście na myśli horyzont w skali dziennej, gdyż z punktu widzenia wykresu intradayowego już wielokrotnie pojawiały się sygnały kupna).

Nie można zatem wykluczyć, że skutkiem ewentualnego naruszenia wspomnianych już linii: ML i kanału trendowego będzie właśnie test strefy: 2299 - 2304 pkt. Jest to ważny zakres, gdyż również tutaj koncentrują się projekcje potencjalnego układu ABCD. Ten element wskazuje zatem, że mamy prawdopodobnie do czynienia z nieprzypadkowym rejonem cenowym i należy spodziewać się tutaj zdecydowanie większej presji ze strony sprzedających. Osobiście wątpię, by bykom udało się dzisiaj przedrzeć ponad poziom: 2304 pkt. Ich sukcesem byłby już sam test tego kluczowego rejonu cenowego.

Może się jednak tak zdarzyć, że naruszenie szarej ML i górnej (niebieskiej) linii kanału trendowego nie doprowadzi wcale do wykreowania się ruchu wzrostowego. Istniej bowiem spore prawdopodobieństwo, że rynek wejdzie dzisiaj w fazę ruchu bocznego (puste kalendarium, dojście indeksów europejskich do stosunkowo istotnych barier podażowych). Ewentualne inicjatywy byków/niedźwiedzi będą jednak przedmiotem moich analiz w opracowaniach online, gdzie na bieżące będę starał się oceniać ich wiarygodność, posługując się intradayowymi strefami cenowymi Fibonacciego.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

kontraktysesjafutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)