Futures - formacja gwiazdy wieczornej zapowiedzią spadków

Piątkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły się optymistycznie dla kupujących, kurs otwarcia został ustalony na poziomie 2 140 pkt, czyli od samego początku FW20U09 były kwotowane 0,75% powyżej kursu odniesienia.

Pierwsza godzina handlu przyniosła kolejne wzrosty, wartość wrześniowych kontraktów, po pozytywnym otwarciu sesji, wzrosła o kolejne 23 pkt, ustanawiając dzienne maksimum na poziomie 2 163 pkt. Dalszy przebieg notowań na rynku kontraktów terminowych wyglądał zupełnie inaczej, zwiększająca się z każdą godzina fala podaży spychała FW20U09 do coraz niższych poziomów, dzienne minimum ustalone w ostatnich minutach handlu wyniosło 2 111 pkt. Ostatecznie kurs zamknięcia wrześniowych kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek został ustalony na poziomie 2 135 pkt. FW20U09 zyskały do czwartkowego zamknięcia 0,52%, przy wolumenie obrotów 47,8 tys.

Obraz
© Wykres kontraktów terminowych FW20U09

Przebieg piątkowej sesji nie daje podstaw do zadowolenia. Na wykresie świecowym pojawiła się formacja szpulki, której niewielki korpus oscyluje wokół połowy czwartkowego czarnego korpusu, podsycając tym samym niezdecydowanie rynku. Krótkoterminowe wskaźniki schłodziły już nieco wartości, ale nie może to być przesłanką do doszukiwania się odbicia, tym bardziej, że na tygodniowym wykresie kontraktów terminowych oraz indeksu WIG20 utworzyły się spadkowe formacje gwiazdy wieczornej. Wymowa tych formacji może mocno zaciążyć na zachowaniu się notowań kontraktów terminowych w obecnym tygodniu. Dodatkowym negatywnym argumentem jest zachowanie LOP. Wielkość ta zachowywała się odwrotnie do zmian kursów FW20U09, co oznacza, że ruchy podczas ostatniej sesji inspirowane były przez graczy angażujących się po krótkiej stronie rynku. Prawdopodobna dalsza przecena ma na swojej drodze dwa wsparcia: lukę hossy z 20.08 rozpoczynającą się na 2 083 pkt oraz trzydniową konsolidację przy poziomach 2 020 pkt. Oba powyższe wsparcia
wzmacniane są przez zniesienia Fibonacciego (38,2% oraz 50%) fali wzrostowej zapoczątkowanej 13.07. Graczom posiadającym długie pozycje może także pomóc zachowanie ADX. Wskaźnik informujący o sile trendu nadal zniżkuje, co interpretuje się, jako osłabianie jakiegokolwiek trendu i wkraczanie w okres stabilizacji kursów. Planowany przyszłoroczny deficyt budżetowy będzie ciążył przynajmniej w pierwszej części dzisiejszej sesji.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)