Futures - zatrzymanie w rejonie: 2561 - 2566 pkt

Poranna inicjatywa byków wytraciła wczoraj swój impet w rejonie intradayowej strefy oporu: 2570 - 2575 pkt. Warto przypomnieć, że koncentrowały się tutaj projekcje symetrycznej formacji XABCD, spełniającej zależność: AB = CD (eksponowałem tę kwestię w komentarzach online).

13.04.2010 | aktual.: 13.04.2010 08:29

Obraz
© Wykres FW20M10 - skala dzienna

Niedźwiedziom rzeczywiście udało się przejąć we wskazanym rejonie kontrolę nad rynkiem, jednak skala zainicjowanego ruchu kontrującego była jedynie symboliczna. Kontrakty bowiem nie dotarły nawet do pierwszej istotnej zapory popytowej Fibonacciego: 2537 - 2542 pkt, gdzie grupowały się miedzy innymi trzy zniesienia wewnętrzne: 18.6%, 23.6% i 38.2%.

Istotną kwestią pozostawało również to, że pomimo pogarszającej się sytuacji zewnętrznej nasz rynek cały czas zachowywał się bardzo stabilnie. Kolejne minima DAX-a nie robiły zatem żadnego wrażenia na inwestorach z GPW. Ta okoliczność potwierdzała w pewnym stopniu bardzo ofensywne nastawienie strony popytowej, choć trzeba obiektywnie przyznać, że ujemna baza na kontraktach (oscylująca w granicach dziesięciu punktów) odzwierciedlała jednak niewielki sceptycyzm graczy z rynku terminowego.

Tak czy inaczej rynek kontraktów przez bardzo długi okres czasu stabilizował się w wąskim zakresie cenowym, uniemożliwiając tym samym realizację jakichkolwiek strategii intradayowych.

Ostatecznie zamknięcie FW20M10 wypadło na poziomie: 2568 pkt, co stanowiło wzrost wartości kontraktów w stosunku do piątkowej ceny odniesienia wynoszący 0.82%.

Warto przypomnieć, że filtrem cenowym dla widocznego na załączonym wykresie oporu: 2561 - 2566 pkt jest obecnie intradayowa bariera podażowa: 2570 - 2575 pkt (jak już wspominałem koncentrują się tutaj projekcje harmonicznej formacji XABCD, spełniającej zależność: AB = CD). Stronie popytowej nie udało się wczoraj przedrzeć ponad wskazany zakres, choć trzeba przyznać, że próba wybicia zainicjowana w końcowej fazie notowań wyglądała bardzo obiecująco.

Zwracam zatem uwagę na wskazany obszar cenowy, gdyż jego pokonanie powinno stać się zalążkiem kolejnego ruchu wzrostowego i doprowadzić do testu znanej nam już bariery podażowej: 2596 - 2604 pkt (między innymi wypada tutaj pięćdziesięcioprocentowe zniesienie minionej bessy). Warto jednak nadmienić, że również testowany w tej chwili obszar oporu: 2561 - 2566 pkt ma „swojego odpowiednika” na kontynuacyjnym wykresie kontraktów w skali tygodniowej (wspominałem o tym we wcześniejszych opracowaniach).

Jest to zatem stosunkowo ważna okoliczność, choć jak już wielokrotnie podkreślałem, samego dojścia kontraktów do obszaru istotnej bariery podażowej nie traktuję jako sygnału sprzedaży. Przede wszystkim liczy się dla mnie trend, gdyż - przepraszam za truizm - ale to dzięki jego obecności jesteśmy w stanie powiększać wartość naszego rachunku inwestycyjnego.

Niemniej każdy trend kiedyś się kończy i na pewno w rejonach ważnych barier cenowych Fibonacciego musimy w jakimś stopniu uwzględniać również i taki wariant. By jednak z nieco większą wiarą podchodzić do takich oczekiwań, obóz przeciwnika (w tym przypadku strona podażowa) powinien potwierdzić swoją aktywność w postaci zanegowania na przykład ważnej bariery popytowej Fibonacciego. Na razie nic takiego się nie wydarzyło, dlatego w dalszym ciągu obowiązuje sygnał kupna i w związku z tym istnieje nieco większe prawdopodobieństwo kontynuacji bazowego trendu.

W tym kontekście warto przypomnieć, że wskazaniem sugerującym możliwość wejścia rynku w zdecydowanie silniejszą fazę ruchu spadkowego byłoby dopiero zanegowanie znanego już przedziału cenowego: 2480 - 2485 pkt. O strefach intradayowych napiszę nieco więcej w komentarzach online, a biorąc pod uwagę dzisiejsze spadki na rynkach azjatyckich, niedźwiedzie mogą (przynajmniej w początkowej fazie notowań) podejmować próby przejęcia inicjatywy na parkiecie.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)