Futures - znaczące pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie

Piątkową sesję można ocenić, jako sesję na przeczekanie.

Kontrakt serii FW20Z08 ostatecznie zakończył notowania dokładnie na poziomie czwartkowego zamknięcia, a status quo w dużej mierze wynikał ze wstrzymywania się inwestorów przed ostateczną decyzją Izby Reprezentantów w sprawie wartego 700 mld USD planu ratowania systemu finansowego w USA. Notowania rozpoczęły się dość optymistycznie, bo od 3 punktowego wzrostu kontraktu. Większa część dnia to konsolidacja w okolicach poziomu 2.360 pkt. Do spadku i szybkiego powrotu w górę doszło w czasie publikacji ważnych danych makro z amerykańskiego rynku pracy. Ostatecznie na wykresie świecowym dziennym powstał korpus walki doji z cieniami po obu stronach. Istotny jest fakt, że kontrakt pozostał poniżej poziomu oporu wyznaczonego przez okolice 2.400 pkt.

Ostatniej sesji ubiegłego tygodnia towarzyszył nieco wyższy wolumen obrotów. Z wykresu liniowego intraday wynika, że aktywność inwestorów była wysoka szczególnie w końcowej fazie sesji. podczas wahań futures w przedziale 2.340-2.400 pkt. Jednocześnie tradycyjnie pod koniec tygodnia nastąpił spadek liczby otwartych pozycji. Ponownie wzrosła dodatnia baza. Na zakończenie sesji kontrakt notowany był 25 punktów powyżej indeksu WIG20.

Na wykresie świecowym dziennym obserwowane od 18 września br. umocnienie rynku przybrało kształt negatywnej formacji wzrostowego klina. Układ ten po wyczerpaniu potencjału wzrostowego, zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do głównej tendencji spadkowej. Aktualny są czwartkowe negatywne sygnały pogorszenia koniunktury wynikające z przełamania obszaru 2.430-2.440 pkt. i poziomu 2.400 pkt. W dół zaczyna zakręcać krzywa MACD. Bardzo słabo pod koniec ubiegłego tygodnia zachował się rynek za Oceanem, co częściowo było ignorowane przez nasze indeksy. Od dołu dla futures wsparcie to poziom 2.300 pkt. i niżej minimum z 18 września br. (2.225 pkt.).

Piątkowa sesja w USA ponownie zakończyła się znacznie słabiej niż dyskontowaliśmy. Zgodnie z obawami wielu ekonomistów, przegłosowanie Planu Paulsona nie przyniosło poprawy nastrojów na rynkach finansowych. Dodatkowo dzisiaj rano USA futures notowane są na wyraźnych minusach. W Tokio Nikkei traci -4,6%. Na rynku surowców odnotowujemy spadek ceny ropy naftowej Brent o -0,3% do poziomu 90,2 USD za baryłkę. Cena miedzi wzrosła o +2,3%. Dzisiaj w USA w trakcie trwania naszej sesji nie będą publikowane ważne dane makro.

ING Securities

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/20862/ter061008.pdf )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)