Trwa ładowanie...
mfw
03-04-2009 08:26

G20 świetne na papierze

Przywódcy krajów G20 zdali egzamin na wczorajszym szczycie w Londynie. Zaproponowali więcej, niż można było oczekiwać – przynajmniej na papierze.

G20 świetne na papierzeŹródło: X-Trade Brokers
d3lfvxr
d3lfvxr

Przywódcy krajów G20 zdali egzamin na wczorajszym szczycie w Londynie, a wręcz można powiedzieć, że zaproponowali więcej, niż można było oczekiwać – przynajmniej na papierze.

Najistotniejszą chyba deklaracją dla rynków na najbliższą przyszłość jest deklaracja dokapitalizowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego do kwoty 750 mld USD, czyli trzykrotnie wyższej od obecnej. Połowa nowych środków miałaby pochodzić z Japonii, UE i Chin. Jednocześnie zwiększone zostaną alokacje SDR o 250 mld, co pozwoli krajom członkowskim Funduszu na pożyczanie środków bez dodatkowych warunków. Relatywnie łatwy dostęp do środków ma zapewnić również nowa linia kredytowa (Flexible Credit Line), z której już na kwotę 47 mld USD chce skorzystać Meksyk. Te kroki mają na celu zapewnienie awaryjnego finansowania głównie dla krajów rozwijających się, co może zmniejszyć niepewność w tym segmencie rynku.

Długofalowo kluczową decyzją ma być powołanie FSB (Financial Stability Board), organizacji, która ma koordynować wysiłki lokalnych nadzorów finansowych. FSB ma nie tylko informować o potencjalnych zagrożeniach dla stabilności systemów finansowych, ale także dbać o stosowanie odpowiednich praktyk księgowych, czy nawet włączać się w ustalanie reguł wynagradzania w instytucjach finansowych. Przywódcy G20 zadeklarowali, iż nie będą zwiększać barier w globalnym handlu, a w najbliższych dwóch latach zapewnią 250 mld USD na wsparcie handlu (poprzez agencje eksportowe i Bank Światowy). Generalnie zaproponowane rozwiązania należy ocenić zdecydowanie pozytywnie, zwłaszcza z perspektywy krajów rozwijających się, jednak o ostatecznym sukcesie szczytu zdecyduje dopiero ich implementacja.

Dziś optymizm rynku na próbę wystawiać będą dane o zatrudnieniu w USA za marzec. Raport ADP w środę pokazał kolejny raz większy od oczekiwanego spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym i w związku z tym część inwestorów może spodziewać się jeszcze gorszej figury niż przewiduje oficjalny konsensus – spadek zatrudnienia o 657 tys. i wzrost stopy bezrobocia do 8,5%. Z drugiej strony lepszy odczyt wpisałby się w obecny sentyment rynkowy i mógłby pociągnąć indeksy giełdowe ku nowym maksimom. Te dane o godzinie 14.30, dziś mamy także dane o aktywności w usługach – o godzinie 9.58 w strefie euro (konsensus 40,1 pkt.), o 10.30 w Wielkiej Brytanii (43,6 pkt.), zaś o 16.00 w USA (41,9 pkt.). Tydzień kończy wystąpienie Bena Bernanke o godzinie 18.00.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d3lfvxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfvxr