Trwa ładowanie...
d1lwg18

Galerie handlowe zalewają Polskę

Zmienia się krajobraz polskich miast. Wielkie galerie handlowe powstają już nie tylko w dużych aglomeracjach, takich jak Wrocław. W Wałbrzychu wmurowano kamień węgielny pod powstającą tam Galerię Victoria. Wznoszona jest na 10-hektarowej działce, położonej przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja oraz Skarżyskiej. Latem 2010 r. galeria ma zostać otwarta.

d1lwg18

Powierzchnia handlowa Victorii będzie liczyć 43 tysiące mkw. Oprócz hipermarketu i około 180 sklepów znanych firm krajowych i zagranicznych powstaną tu punkty usługowe, gastronomiczne, kawiarnie oraz nowoczesne kino Cinema City z siedmioma salami.

W kompleksie zaplanowany jest również amfiteatr, zimą zamieniany będzie w lodowisko, oraz część hotelowa i mieszkaniowa. Powstanie też parking na prawie 1,4 tys. miejsc, z częścią naziemną i podziemną.

- Ważne, że nie będzie to tylko obiekt handlowy, ale także realizujący wiele funkcji publicznych. Miejsce wypoczynku i rekreacji, spotkań wałbrzyszan i mieszkańców okolicznych miejscowości - mówi Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha.

Już niedługo kompleks nie będzie jedyny w mieście. Wiosną przyszłego roku w Wałbrzychu ma ruszyć budowa kolejnego - Galerii Magnolia Park (buduje ją ta sama firma co we Wrocławiu). Stanie również w centrum. Oddanie do użytku planowane jest jesienią 2011 r. Kiedy obiekty powstaną, wałbrzyszanie nie będą musieli na seans w multipleksie czy do sklepu znanej firmy wybierać się do Wrocławia.

d1lwg18

Tak jest już w Legnicy. W centrum w ciągu trzech lat otworzono trzy galerie handlowe (Ferio, Piastów i Gwarną). Łącznie jest w nich ponad 200 sklepów i punktów usługowych. W Lubinie od maja działa Cuprum Arena - jedna z największych na Dolnym Śląsku galerii handlowych.

Tych przybywa też w Świdnicy. Na osiedlu Zawiszów trwa budowa centrum Stokrotka. Jeszcze w tym roku rozpocznie się też budowa Galerii Świdnickiej (w miejscu nieistniejących już Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej). Ma ona liczyć ponad 20 tys. mkw. powierzchni, około 400 miejsc parkingowych i blisko 60 sklepów. Będzie też kręgielnia, siłownia, gabinety kosmetyczne i kino z czterema salami.

W Jeleniej Górze nie ma do tej pory galerii handlowej, ale jej budowa jest w planach. Przy ul. Pijarskiej ma powstać Fokus Park z nowoczesnym kinem, sklepami i restauracjami. Prace miały ruszyć w tym roku, ale na razie nic na ogrodzonym placu budowy się nie dzieje. Wcześniej jeleniogórzanie prawdopodobnie zrobią zakupy w minigalerii, która powstanie przy rozbudowanym supermarkecie Tesco. Ma być gotowa na początku przyszłego roku. Wiosną 2010 roku planowane jest oddanie niewielkiej galerii przy ul. Jasnej. Inwestor rozpoczął budowę.

d1lwg18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lwg18